Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Proč právě borůvky jsou tak zdravé?

Proč právě borůvky jsou tak zdravé?

B orůvky pocházejí ze Severní Ameriky. Obsahem tvořila tato potravina důležitou část jídelníčku amerických indiánů. Původně borůvky sloužily jako konzervační látka. Vzhledem k vysoké koncentraci antioxidantů tyto plody prodlužovaly trvanlivost sušeného masa.

První osadníci se od indiánů naučili pojídat borůvky pro jejich léčebné vlastnosti. Výtažky z vařených borůvek i celé rostliny se užívaly při průjmu a na zmírnění obtíží při porodu.

U nás borůvky rostou v lese a na lesnatých loukách. Teď se naskýtá čas na jejich sběr, neboť toto ovoce dozrává na začátku července. V lese se to už krásně borůvkami modrá, tak nečekejte a vyrazte si toto chutné ovoce nasbírat. Borůvka planá má totiž léčivé účinky na organismus.

Nalézá se v Evropě, západní Asii, v Severní Americe ve skalnatých horách. Borůvky se vyznačují významným účinkem v prvé řadě díky vysokému obsahu antioxidačních fytonutrientů, zejména jednomu typu flavonoidů nazývanému antocyanin.

Toto barvivo borůvkám propůjčuje výraznou nachovomodrou barvu. Tmavší bobule značí větší obsah antocyaninů. V borůvkách, zejména divoké odrůdě, se nachází nejméně pět různých antocyaninů. Tyto antioxidační látky se koncentrují ze strategického důvodu ve slupce, neboť jako v jiném ovoci a zelenině chrání slupka ovoce před slunečními paprsky a jinými zevními škodlivými vlivy.

Antocyaniny jako jeden z fytonutrientů zodpovídají za silný antioxidační a protizánětlivý účinek borůvek. Antocyaniny ochraňují buňky a tkáně před poškozením volnými radikály a nemocemi.

Dohromady se železem a vitamínem C působí kladně na oční purpur. Podstatný účinek má na oční sítnici, která je vnímavá na světlo a potřebuje se přizpůsobovat světlu nebo tmě. Díky tomuto složení se borůvky využívají jako doplňková léčba očních chorob (např. šerosleposti).

Antocyaniny společně s vitamínem C posilují krevní vlásečnice tím, že podporují tvorbu kolagenu, stavební látku tkání. Tato podskupina flavonoidů způsobuje rozšíření krevních cév a snižuje shlukování destiček, tedy srážlivost krve podobně jako aspirin. Proto lidé s nedostatečným prokrvováním končetin by měli konzumovat borůvky. Účinné jsou i na hemeroidy a křečové žíly, pomáhají i lidem, kteří mají sklon k častějším modřinám.

Antocyaniny se podílí na uvolňování svalů, tím zmírňují například menstruační křeče u žen.

Zdravotní účinky borůvek jsou ohromující. Vědci donedávna se tímto ovocem nezabývali kvůli nízkému obsahu vitamínu C ve srovnání s jinými druhy ovoce. Postupně s poznáním antioxidačních účinků a zejména flavonoidů – skupiny polyfenolů – získávají borůvky stále větší pozornost.

Nejnovější poznatky ukazují, jak toto ovoce zpomaluje a dokonce obrací průběh mnoha degenerativních nemocí spojených s mozkem. Borůvky působí antioxidačně a protizánětlivě v mozkové a svalové tkáni. Existuje také pozitivní účinek na roztroušenou sklerózu. Látky v borůvkách totiž ovlivňují část mozku kontrolující pohyb.

Vliv borůvek na mozkovou aktivitu patří k novým a velmi pozitivním poznatkům, ale existují další zdravotní účinky. Kromě antocyaninů, které podporují činnost mozku, obsahují borůvky další antioxidant zvaný elagová kyselina. Vědci předpokládají u tohoto antioxidantu účinek blokující proces vedoucí k rakovině.

Borůvky tak jako brusinky podporují zdravé pohlavní a močové orgány. Látky v borůvkách brání bakterii Escherichia coli, běžné příčině močového ústrojí, v poškození sliznice močovodu a močového měchýře.

Za zmínku stojí, že pektin v borůvkách neboli rozpustná vláknina zmírňuje průjem a zácpu. Na průjem se doporučují sušené borůvky a na zácpu čerstvé plody. Taniny v borůvkách se v trávicím traktu vyznačují protizánětlivým účinkem a polyfenoly, protibakteriálním působením.

Toto ovoce s intenzivním aroma nám dodává energii a stáváme se vitálnější vzhledem k obsahu biolátek v borůvkách, jsou tak dobrým pomocníkem na odbourávání stresu. Dokonce lesní zvěř v období říje vyhledává borůvčí na zklidnění. Borůvky mají konejšivý účinek na nervy. A zároveň zvyšují naši imunitu.

K léčebným vlivům se využívá i list. Čaj z borůvkového listí upravuje hladinu cukru v krvi a spolupůsobí na žaludeční obtíže a průjem. Zevně můžete vyzkoušet na ekzémy, lupénku a alergické projevy. Listí by se ale mělo sbírat na jaře před sezónou.

A kdo nerad sbírá borůvky, jistě ho potěší, že v lékárně se dá již koupit výtažek z borůvek, který obsahuje až 200x větší množství prospěšných látek, než se vyskytuje v čerstvých plodech.

Toto ovoce je jediné, u kterého se nesetkáváme s nijakým alergickým projevem ani při dlouhodobějším užívání.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

narozky1
77_2soutezni_den_290...
01-opava-jakartovice
m-r-polsko2011-21
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.