Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Něco málo ze seznamu sloganů – co je prokázáno a co ne

Něco málo ze seznamu sloganů – co je prokázáno a co ne

T ak něco o kávě a kofeinu. Ano, antioxidanty v kávě pomáhají chránit naše buňky před volnými radikály. Káva také přispívá ke zdravé hladině glukózy v krvi. Kofein z kávy nebo čaje napomáhají uvolňování a spalování tuků. Na víc kofein z kávy nebo čaje zvyšuje fyzickou výkonnost.

Co takhle sója.
Sojové bílkoviny přispívají ke kontrole cholesterolu. Pomáhá udržovat zdravé tepny a srdce. Sójový lecitin pomáhá ustálit hladinu cholesterolu v krvi. Sójové bílkoviny podporují hubnutí a přispívají ke kontrole tělesné hmotnosti.

A co je prokázáno u čokolády.
Kinder čokoláda pomáhá růst. Polyfenoly jsou antioxidanty, které se přirozeně vyskytují v kakau, tedy i v tmavé čokoládě, a pomáhají chránit buňky těla před volnými radikály.

A náš známý olivový olej.
Má příznivé účinky na srdce. Omega-6 kyselina linolová z olivového oleje chrání pokožku před UV zářením.

A čím jsou nám prospěšné cereálie?
Konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem, jako jsou cereálie, spolu se zdravou dietou pomáhají udržovat hladinu cukru a tuku v krvi a tělesnou hmotnost. L-methionin je látka potřebná pro růst a vývoj člověka a zvyšuje hodnotu bílkovin. Cereálie pomáhají fyzickému vývoji dětí a chrání před tvorbou špatného cholesterolu.

A mléko?
Kravské mléko a mléčné výrobky podporují zdravé zuby, normální a zdravý vývoj zubů. Odtučněná smetana v prášku pomáhá při zvýšené žaludeční kyselině, pálení žáhy, při přecitlivělém žaludku a chrání sliznici žaludku.

Jogurty.
Konzumace nízkotučných mléčných výrobků pomáhá při snižování hmotnosti.

Čaj.
Flavonoidy v zeleném čaji snižují rychlost vstřebávání sacharidů o 25 %. Polyfenoly z čaje chrání buňky, mají antioxidační účinky a přispívají k ochraně organismu. Černý čaj zlepšuje soustředění.

A co uznali vědci:
Polyfenoly přítomné v olivovém oleji přispívají k ochraně krevních lipidů před oxidačním stresem. Pozor, aby toto tvrzení mohl výrobce uvádět, musí říct spotřebiteli, že příznivý účinek se dostaví jen při denním příjmu alespoň 20g olivového oleje. Živé kultury v jogurtu nebo kysaných mléčných výrobcích zlepšují trávení laktózy.

Dávejte si pozor na klamné reklamy výrobců!

Často prodávají potraviny, které jsou ve skutečnosti úplně jiné, než za co se vydávají. Tak samo je to s ovocnými sirupy. Koupíte si například drahý kozí sýr, v němž je ale jen 15 % kozího mléka, zbytek je kravské, nebo játrový sýr, v němž nenajdete gram jater.

Tak samo je to i s ovocnými sirupy bez ovoce.
Bývají vyrobené z řepného cukru, který zajistí, aby byly husté, a chuť jim zlepšují škrobový a glukózový cukr. Do sirupů se přidávají přírodní a syntetické vůně, kyseliny (např. fosforečná a askorbová), gumy, barviva, želatina a vitamíny. Výsledkem je chuť a barva, která dokonale imituje ovoce, přestože ho tam často nenajdete ani gram.

Slepičí polévka bez slepice.
V reklamě vypadají játrové knedlíčky luxusně a vývar z polévky v sáčku lákavě. Jenže si můžete být jistí, že jedna slepice vyjde tak na pět tisíc litrů polévky. V té, kterou si uvaříte ze sáčku, je 0,1 % masa. Okolo ní slepice jen proběhla.

Šunka z odřezků.
Jeden z největších podvodů, na který spolehlivě naletíme, jsou lákavé a růžové uzeniny. Jenže v nich místo kusů masa najdete odřezky, spoustu želatiny, dusičnanů, rostlinné gumy a aromatických látek, které z nevábného výrobku dělají na pohled lákavou lahůdku. Díky fosforečnanům, které v masu vážou vodu, může být až 30 % šunky jen obyčejná voda.

Šlehačka nemusí být ze smetany.
Je jasné, že šlehačka je ušlehaná smetana. Jenže často vás vůbec nenapadne, že vlastně kupujete rostlinnou šlehačku. To by nebylo tak zlé, kdyby mléčný tuk, který odborníci na zdravou výživu nesnáší, protože obsahuje nezdravé transkyseliny. Jak tedy poznat pravou šlehačku od náhražky? V obchodě nemáte šanci. Až doma to zjistíte podle chuti, nebo že se vám rozpustí dřív, než ji stačíte sníst.

Zvěřinová paštika z kostí.
Žádná kuchařka by nikdy dobrovolně nesmíchala zvěřinové a vepřové maso, sádlo, kůži, vnitřnosti, koření, sůl, vejce a celý seznam éček. Výrobci s tím problém nemají a ještě takovou paštiku vydávají za kulinářskou specialitu. Přitom jsou to doslova kalorické bomby, které obsahují spoustu ingrediencí, ale maso ne.

Pozor na nevinné Müsli tyčinky.
Zdaleka totiž nejsou tak zdravé, jak tvrdí reklamy. Škodí jim jogurtová a čokoládová poleva, která je mnohem horší než pravá čokoláda. Spousta takových výrobků obsahuje škodlivé transmastné kyseliny. Pokud je budete jíst příliš často a dlouho, ohrožujete srdce a riskujete, že se vám rozjede cukrovka.

Ivana Niemczyková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303067
okolo-msk2011-205
okolo-msk2011-203
v-dolina2011-18
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.