Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Šalvěj přeslenitá

Šalvěj přeslenitá

K do by neznal slavný komediální film režiséra Václava Vorlíčka „Dívka na koštěti“. Tento film byl natočen již v roce 1971, ale dodneška dělá radost malým i velkým divákům. Mladá čarodějnice Saxana, kterou si zahrála zpěvačka Petra Černocká, uteče z pohádkového světa k lidem, kde se jí zalíbí natolik, že se rozhodne zůstat tam napořád.

Jenže to není tak jednoduché. Aby se její přání mohlo vyplnit, musela by vypít odvar ze slavného babského ucha a sehnat ho, se zdá téměř nemožné. Kdyby ta holka věděla, že jde ve skutečnosti o odvar z byliny, která se jmenuje Šalvěj přeslenitá, mohla by si ušetřit spoustu času i starostí. Ale to by pak asi už nebyla taková legrace, viďte?

Ale dost už o Saxaně, věnujme se raději babskému uchu, jejímu vzhledu výskytu a využití. Šalvěj přeslenitá, čili babské ucho patří mezi vytrvalé byliny. Je chlupatá a dokáže vyrůst do výšky, která přesáhne půl metru. Když kvete, její přízemní listy jsou již zaschlé. Dalo by říct, že listy vypadají na každé části rostliny jinak. Tak například listy lodyžní jsou řapíkaté, nejvyšší málem přisedlé, srdčité až trojboké, kromě toho zubatě vroubkované a často ouškaté. Šalvěj mívá hodně květů. Pokud jde o jejich barvu, většinou bývají fialové. I když občas můžete narazit i na květy bělavé nebo narůžovělé, ale to opravdu jen zřídka. Květy této byliny těší naše oči od června do září.

Nemusíte složitě a usilovně hledat, chodit někam daleko ani žádat o pomoc jiné lidi, jak tomu bylo v případě Saxany, když si budete chtít babské ucho natrhat a něco si z něj uvařit. Vyskytuje se totiž v naší zemi poměrně hojně. Najdete ji na mezích, stráních, podél cest a náspech v nižších polohách, v oblastech, kde je tepleji. Není však bezpodmínečně nutné, abyste se pro ni trmáceli ven, pokaždé, když ji budete potřebovat. Tuto bylinu si můžete klidně zasadit do květináče u Vás doma a pěstovat si ji sami. Pro její vysazení zvolte ale teplé, slunečné a dobře odvodněné místo. Nesaďte ji do kyselé půdy. V období zimy je třeba zajistit, aby byla chráněná před nadměrným vlhkem a průvanem. Navíc je zimomřivá, proto v zimě vyžaduje ochranu i před zimou.

Šalvěj přeslenitá je v podstatě stálezelený víceletý polokeř. Jak již bylo uvedeno, jeho výška může přesáhnout půl metru. Tato rostlina konkrétně bývá vysoká od třiceti do osmdesáti centimetrů. Jejím domovem jsou oblasti Středozemí. Roste tam především na suchých slunných stráních a na skalách. U nás se kromě zmíněných květináčů často objevuje i v zahrádkách a v teplejších oblastech se občas můžeme setkat také s šalvějovými pláněmi. Pěstuje se také v polních kulturách. Rozeznáváme několik odrůd této rostliny. A jednotlivé odrůdy mají odlišnou bohatost a vzhled květů. Šalvějové listy mají také oválný tvar a aroma těchto listů je silné. Navíc hýří směsi fialové, červené a šedé barvy. Jejich textura je jemná, zato chuť silně svíravě nahořklá.

Je čas říct něco o využití této byliny.
Šalvěj jako taková působí velmi příznivě na lidské zdraví. Dokáže snížit vylučování potu a sekreci žláz společně s mlékem. Výborně se hodí k vyplachování úst při zánětech, jak už mnozí z Vás jistě vědí, protože má antibakteriální účinky. Pomáhá ale také v případě kožních defektů, které se nehojí, či hnisajících ran. Poradí si i s poruchami trávicí soustavy, s nechutenstvím a záněty sliznic. Její působení na mozek je velmi blahodárné. Zlepšuje koncentraci, myšlení a pomáhá proti stresu.

Věřte nebo ne, šalvěj přeslenitou zná lidstvo už déle jak tisíc let. V lékařství byla používaná již od dob starověku, a svůj význam pro medicínu do dnešního dne neztratila. Babské ucho výborně desinfikuje. Proto vyplachujeme odvarem z této byliny například v případě zánětu dásní, aft, nejrůznějších otocích v ústech a bolestech v krku. Účinky jsou ověřené. Zvláště vhodné je spolehnout se na tento odvar, pokud má někdo angínu. No, vidíte, odvar z babského ucha, už je to tady. Tato medicína však nepomáhá jenom od bolesti v krku a řekněme, bolestech v ústech. Když si vypláchnete ústní dutinu po vytržení zubu odvarem z šalvěje, rána se Vám rychleji zahojí a zároveň zabráníte tomu, aby začala hnisat. Babským uchem si můžeme vymývat rány nebo se zbavovat akné, či jiných neduhů, které se týkají kůže. Prospět nám mohou i šalvějové obklady.

Tak to vidíte, k čemu všemu je to slavné babské ucho dobré. Po vypití odvaru určitě zůstanete ve světě lidí. Možná by někteří z Vás spíš chtěli přestěhovat se do jiného a lepšího světa, než je ten náš. Tak to Vám sice odvar z babského ucha nezaručí, ale může ten Váš život tady vylepšit a zkvalitnit tím, že Vás zbaví bolesti nebo nějakého jiného problému. Vy navíc, na rozdíl od Saxany nejste nijak časově omezení. Můžete se spolehnout na léčivou sílu šalvěje přeslenité, kdykoliv budete potřebovat. Tak to zkuste. Určitě Vám udělá dobře.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

27_zahajeni_2609-162...
edf-tour-2010-bielsk...
luhacovice-02
v-dolina2011-15
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.