Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Co je kinetóza?

Co je kinetóza?

Z ačíná období léta, ve kterém mnoho z nás vyjíždí na dovolenou v autech, autobusech, letadlech, lodích atd. Někteří, ale bohužel mají problémy s jízdou v těchto dopravních prostředcích.

Kinetóza vám může ztrpčit jakékoliv cestování, i když se cítíte na umření, není to nemoc, ale jen nepříjemný stav. Kinetóza neboli nevolnost při cestování nemá nic společného se žaludkem – jedná se o podráždění orgánu pro rovnováhu, který je umístěn ve vnitřním uchu. Díky tomu, že oči vnímají pohyb, ale tělo zůstává v klidu, do mozku se dostanou protichůdné signály, což se projeví podrážděním centrálního nervového systému, poklesem krevního tlaku a nutkavým pocitem na zvracení.

Kinetózou trpívají nejčastěji děti, ale postihuje i domácí mazlíčky, vyskytovat se však může prakticky u kohokoliv. Někteří lidé jsou ke kinetóze náchylní, někteří naopak velmi odolní.

Projevy kinetózy jsou známé asi všem. Člověku začne být špatně od žaludku, motá se mu hlava, potí se, při dlouhodobějším trvání dochází ke zvracení.

Prevence má při cestování velký význam. Každý, kdo mívá projevy kinetózy, a ví to o sobě, měl by dodržovat určitá opatření, která souvisí s jejími příčinami.

Na co si dát pozor…
Příznaky se mohou zhoršit, nedáte-li na osvědčené rady:
při jízdě si rozhodně nečtěte, protože kinetóza se čtením výrazně zhoršuje
necestujte s prázdným žaludkem, nejpozději dvě hodiny před odjezdem lehce pojezte. Nic smaženého, tučného ani příliš kořeněného. Při cestě pak jezte v malých dávkách.
nepijte alkohol, pijte jen neperlivou vodu nebo chladnou ovocnou šťávu
mějte po ruce igelitový pytlík a malý navlhčený ručník, pro všechny případy
pokud nevolnosti trpí vaše děti, při jízdě si s nimi povídejte a hrajte
prý také pomáhá v dopravním prostředku cucat bonbon nebo žvýkat žvýkačku
klimatizace nebo alespoň dostatečné větrání může také pomoci – chladný osvěžující vzduch tlumí pocity nevolnosti

Co pomůže: nejznámějším a ověřeným lékem je Kinedryl, který se podává asi půl hodiny před vstupem do dopravního prostředku a pak během cesty v několikahodinových intervalech opakovat.

Cestovní nevolnost zmírňuje také hořčík a vitamin B6. Některým cestovatelům pomohou homeopatika.

Halina Kaletová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-08
82_ruzne_0110-0938
v-dolina2010-09
P5303066
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.