Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bolesti hlavy

Bolesti hlavy

O dhaduje se, že hlava bolí ze 160 důvodů. Poradím vám, co dělat, aby vás bolet vůbec nezačala, a pokud už je pozdě, abyste nepříjemnosti co nejrychleji zahnali. Hlava jako ve svěráku, na temeni nás píchá tisíc jehliček, očima nemůžeme ani pohnout. Ostrá, tupá, bodavá, často nesnesitelná bolest hlavy přichází jakoby zničehonic. Ale i to má své příčiny. A je jich spousta. Odhalit, proč se vám může rozskočit hlava, je často i pro lékaře těžko rozluštitelná hádanka. Může za to chudokrevnost, ale i kolísání krevního tlaku, zánět nosních dutin, poruchy zraku, štítné žlázy, nedostatek železa, vysoký tlak…

Buďte důslední a dělejte si poznámky, kdy a kde vás hlava začala bolet. Podle toho se pak dají určit příčiny. Žebříček nejčastějších bolestí hlavy suverénně vedou ty z napětí, od krční páteře a z migrény.

Bolest z napětí je tupá, oboustranná, rozšiřuje se jako helma po celé hlavě, takže ji máte jako ve svěráku. Na rozdíl od migrény se bolesti při pohybu zmírňují. Někdy vnímáte bolesti v oblasti spánků nebo čela, jindy může vystřelovat ze záhlaví směrem do očí. Je-li tato bolest velmi silná, výjimečně ji provází i lehká nevolnost či citlivost na světlo, takže se projevuje trochu jako migréna.

Pokud změníte životní styl a zbytečně se nebudete stresovat, tak můžete tuto bolest zvládnout. Víte jak se říká, každý si nosíme na ramenou batůžek problémů. Můžete si také pomoct automasáží. Položte ruku s nataženými prsty do týla tak, jako když ho chcete obejmout. Palce dosahují ke spodnímu okraji hlavy. Trochu se předkloňte a nahmatáte body svalu vycházejícího za šíje. Masírujte je silně ukazováčky a prsteníčky. Šíji a ramena si můžete masírovat tak, že si sedněte na židli, opřete se o opěradlo. Nahmatejte si uzliny a vlákna svalů a jednou rukou si je silně masírujte.

Migréna prý bývá nejčastější výmluvou, jak se vyhnout „manželským povinnostem“. Ženy, co ji mají pravidelně, ale přísahají, že by raději protrpěly nudný sex než migrenický záchvat. Bolest je totiž tak intenzivní a nesnesitelná, že ten, kdo ji nezažil, neuvěří. Klasickou migrénu provázejí krátké poruchy zraku, řeči, slabost rukou, zmatenost nebo nevolnost. A samozřejmě bodavá nebo pulzující bolest na čele, v zátylku, v okolí uší, čelisti či očí. Pokud máte měsíčně čtyři a více záchvatů, je vhodná preventivní léčba. Lékař vám může předepsat léky, které zabrání vzniku záchvatu. Můžete také vyzkoušet cvik, vysouvání brady. Je to trochu neobvyklé cvičení hlavou, které ale na migrénu skvěle zabírá. Představte si, že máte v bradě jakýsi šuplíček, který s nádechem vysouváte a s výdechem zasouváte. Brada se při vysouvání dopředu nezvedá nahoru, je stále v jedné přímce. Cvičte několikrát denně.

Bolesti hlavy také vyvolává tzv. syndrom krční páteře. Bolesti způsobené krční páteří bývají obvykle od nesprávného sezení v práci, před televizi nebo za volantem. Asi se najde nikdo, kdo by jimi občas netrpěl. Tento syndrom může způsobit kromě bolesti hlavy i bolesti vystřelující do ramen a rukou, ale i závratě, poruchy sluchu, mžitky před očima, pocity mravenčení a trnutí rukou, zejména v noci.

Když vás bolesti trápí často, vyhledejte odborníka. Ortoped nebo neurolog zjistí, v jaké stavu jsou vaše krční obratle, a napraví zablokovanou krční páteř. Před zrcadlem si občas překontrolujte držení hlavy, a pokud není podle pravidel, napravte to. Nezapomeňte si také pořídit kvalitní matraci a podhlavník. Vyzkoušejte také masáž ve sprše nebo vaně. Nasměrujte silný proud vody na bolestivá místa, můžete si je nahřát i teplým vzduchem z Fénu. Uvolnit vás můžou také sauna nebo jóga.

Bolesti hlavy vás mohou trápit také proto, že máte totiž takzvaný Atlasův syndrom. Atlas byl obr, který podle dávné báje nesl na ramenou nebeskou klenbu. Zřejmě i vy máte pocit, že nesete tíhu celého světa, a každý den si na sebe nakládáte víc a víc povinností. Právě z toho vás může bolet hlava.

S některými typy bolestí byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Mezi ně patří:
  • náhlá a silná bolest
  • prudká bolest spojená se ztuhlostí šíje, zvýšenou teplotou, zmatenosti nebo ztrátou vědomí, s trháním v končetinách
  • bolest hlavy po jejím úrazu
  • bolest spojená s bolesti oka či ucha
  • bolest hlavy, která brání v normálním životě

Ivana Niemczyková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

75_2soutezni_den_290...
rovna_prava_pro_vsec...
img_3759
rakousko2011-12
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.