Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jahody – lahodné ovoce plné vitamínů

Jahody – lahodné ovoce plné vitamínů

J ahody jsou lahodné ovoce vyhlášené svojí nezaměnitelnou vůní a chutí, jež se snadno pěstují a tudíž jejich obliba pěstování je značná a většina zahrádek se tímto ovocem může pochlubit.

Z dob minulých archeologové zjistili, že už tamní lidé pojídali plané jahody. První zmínky o jahodách jsou od známého řeckého lékaře Hippokrata, který propagoval léčebné účinky jahod na organismus. Dokonce ve starém Římě se jahody už pěstovaly. Ve středověku toto chutné ovoce nechybělo v klášterních zahradách, kde se o jahody starali mniši. Obzvlášť zámecké hostiny se pyšnily touto lahůdkou. Nejdříve je poznali v Anglii, v Belgii, ve Francii a nakonec i u nás.

První jahody byly malinkého vzezření, velikostně se daly přirovnat k dnešním lesním jahůdkám. Lesní jahody mají vynikající chuť i vůni. Najdeme je hojně na pasekách, loukách, mezích.

Objevením Ameriky započalo šlechtění jahod přibližně v 17. století. Do Evropy se dostaly jako první sazenice jahodníku virginského. Později se přivezly jahody z Jižní Ameriky, tato odrůda se nazývala jahodník chilský. Díky zahradníkovi Antoinu Duchesne (byl to osobní zahradník francouzského krále Ludvíka XV), který zkřížil jahodník virginský s jahodníkem chilským, se počala pěstovat nová odrůda jahod s většími a lahodnějšími plody, tato odrůda získala název jahodník ananasový.

Koncem 19. století Rudolf Strimpel měl zásluhu na pěstování jahod i u nás. V dnešní době nese zřetelné ocenění ve šlechtění jahod ing. Dagmar Hůlková, která zvětšila kolekci jahodníku o odrůdy jako je Adriana, Dagmar, Lidka atd. V USA, ve Španělsku, Francii, Itálii, Japonsku, Polsku, Rusku se jahody pěstují na rozsáhlých plantážích.

Jahody se skládají z 87 % vody, z vitamínů A, B, C, E, z minerálních látek, zvláště z bóru, draslíku, fluoru, hořčíku, fosforu, kobaltu, síry a také z vápníku. Jahody jsou zdrojem velkého množství vlákniny. Obsah cukru v jahodách – je menší množství přírodního cukru, z tohoto důvodu bývají součástí mnohých diet.

Vůni a chuť jahody získávají díky organickým kyselinám (citrónové, jablečné, chininové, šťavelové, salicylové).

Konzumací jahod si snížíme horečku a zmírníme nachlazení. Náš metabolismus bude správně nastartován a jahody nejenom, že mají protizánětlivý vliv, ale pomáhají při chorobách srdce, cév, při chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Využívají se k pročišťování celého zažívacího traktu. Urychlují látkovou výměnu. Semínka v jahodách obsahují zinek a ten vylepšuje sexuální výkonnost.

Co se týká obsahu kalorií, po jahodách rozhodně neztloustnete. Pro zajímavost jahody obsahují kyselinu ellagovou, tuto kyselinu mají ve složení ještě třešně a hroznové víno. Kyselina ellagová je výjimečná z toho důvodu, že zabraňuje karcinogenům ničit zdravé buňky a měnit je v nádorové.

Vědci odhalili, že jahody vlastní největší antioxidační účinek z veškerého ovoce. Na druhém místě skončily slívy, pomeranče, hroznové víno. Toto jedinečné ovoce znamenité chuti má všestranné použití jak v kuchyni, tak v kosmetice. Vzhledem k tomu, že jahody obsahují mangan (ten zpevňuje pokožku a urychluje růst vlasů) jsou populární i v kosmetice. Například jahodová maska čistí pleť a ucpané póry (potřebujete: 100g jahod, sníh z jednoho bílku, 1 lžíci šťávy z citrónu, 1 lžíci medu). Rozmixujete jahody + smíchejte s ostatními surovinami, naneste na obličej a nechejte masku působit minimálně 15 minut.

Jahody mohou zapříčiňovat alergické reakce u některých lidí, tudíž konzumujte je s cukrem, s jogurtem, zakysanou smetanou nebo pouze zkombinujte s mlékem, omezíte tím případné nežádoucí reakce.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-102
v-dolina2010-13
61_vylet_2809-1353
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.