Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Když nemůžete usnout

Když nemůžete usnout

T aké máte někdy dny, kdy jste unavení a nemůžete usnout? Převalujete se v posteli a spánek nepřichází? Zkuste některou z následujících rad.

Vyčistěte si hlavu – zastavte maraton nekonečných myšlenek na nesplněné úkoly, co vás zítra čeká a co ještě musíte stihnout. Pokud si je potřebujete v hlavě srovnat, udělejte to nad podvečerním šálkem čaje.

Hlavně netahejte práci do postele – pokud se potřebujete učit, připravovat na druhý den do práce nebo dodělat nějaký úkol, nikdy ne v ložnici. Tam se má jen odpočívat.

Zaveďte si režim – choďte spát ve stejnou dobu a stejně tak v určenou hodinu vstávejte. Vyhněte se večírkům a ponocování, ale i víkendovému vyspávání.

Vyvětrejte si a zatáhněte závěsy – přetopený pokoj a světlo vám nedovolí usnout. Než si půjdete lehnout, pusťte do ložnice čerstvý vzduch a ztlumte topení.

Odpoledne a večer moc nejezte a nepijte – od třetí hodiny byste měli jíst už jen lehčí jídla a večer se úplně vyhněte silné kávě a černému čaji. Raději si dejte teplé mléko nebo kakao.

Dejte si skleničku – pokud se vám lépe usíná po skleničce vína nebo kapce něčeho ostřejšího, není důvod, abyste si ji občas nedopřáli. Jen pozor, aby se z toho nestal nebezpečný zvyk.

Naordinujte si bylinky – buď ve formě čajových směsí, nebo kapslí. Pomůžou vám se uvolnit a pořádně se vyspat.

Nezapomeňte na pohyb – můžete chodit cvičit nebo jen na procházky. Při pohybu si pročistíte hlavu a unavíte se. Večer padnete do postele a snáze usnete. Ale pozor, platí, že dávat si do těla byste si měli nejpozději dvě hodiny před tím, než si půjdete lehnout.

Uvolněte se – pokud nesnášíte sport, najděte si jiný způsob, jak se uvolnit. Pomoct můžou relaxace, meditace nebo jen příjemný rozhovor s kamarádkou či partnerem. Skvělá je i voňavá koupel.

Vyberte si matraci a postel – alfou i omegou dobrého spánku je kvalitní postel a matrace. Nešetřete na nich a nechte si poradit od odborníků, která je pro vás ideální.

Dobrými bylinkami na noc jsou kozlík lékařský, chmel otáčivý, mučenka pletní a meduňka lékařská, které uklidňují nabuzené nervy a pomáhají se uvolnit.

Ivana Niemczyková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

Klimkovice_lazne
IMG_0999
konference-karvina03
konf-bez-barier06
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.