Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Míčkování – fyzioterapeutická metoda

Míčkování – fyzioterapeutická metoda

M íčkování, tak se nazývá pomocná fyzioterapeutická metoda. Zavedla ji Zdena Jebavá. Používá se hlavně při onemocnění dýchacích cest a astmatu, kde po namíčkování dochází k zlepšení dechových obtíží a snadnějšímu vykašlávání hlenů. Odstraňuje dušnost a potíže s nadechnutím.

Provádí-li se tato metoda správným způsobem, jedinečně zkracuje průběh doby nutné k léčení a snižuje opakování a závažnost projevů onemocnění. Míčkování je nenáročné, je velmi příjemné a techniku míčkování zvládne každý začátečník po instruktáži zkušeným fyzioterapeutem.

Při této metodě se používá jak molitanový míček, tak míčky naplněné třeba pohankovými, špaldovými slupkami, EPS kuličkami, solí, hořčičnými semínky. V současné době se míčkování využívá pro celou škálu poruch a nemocí.

Míčkování se doporučuje:
  • Při astma, zánětu průdušek a dutin.
  • Při poruchách imunity, při opakovaných infekcích dýchacích cest, při alergických stavech.
  • Při vertebrogenních syndromech.
  • Při dětské mozkové obrně.
  • Při poúrazových stavech – bolestivé klouby, otoky, bolestivé jizvy.
  • Při obrně lícního nervu.

Míčkování je vhodné i pro maminky s nejmenšími dětmi. Není bolestivé ani fyzicky náročné. Masáž balónky lze zařadit mezi velmi příjemné relaxační metody. Je nápomocná při střevních a žaludečních kolikách, kde evidentně zmírňuje potíže. Je schvalována při křečích v bříšku, nadýmání a zácpě. Působí zklidňujícím účinkem natolik, že dokáže uspět i u hyperaktivních dětí, tady napomáhá rychlému uvolnění a zaspávání dítěte.

Míčkování nachází u dětí oblibu, poněvadž ji vnímají jako hru a mazlení s rodičem, proto se stává pro děti velkým přínosem a relaxací.

Priorita míčkování spočívá v nezatěžování dětského organismu zbytečnými léky a rodiče se tak mohou podílet na zlepšení zdravotního stavu svých nejbližších. U některých dětí míčkováním optimálně došlo k vylepšení zdravotního stavu natolik, že nemusí užívat léky s kortikoidy.

Pokud dítě onemocní nachlazením, bronchitidou, nemusí při včasném zavedení míčkování brát tolik nežádoucí antibiotika. Stav dítěte můžete stabilizovat důsledným a častým cvičením. Míčkování podporuje nejenom uvolnění hladké svaloviny bronchů a tím je umožněný výdech, ale uvolňuje i záda, hrudník. Tuto metodu lze používat při cystické fibróze, astma i vážnějších plicních onemocněních, neboť díky ní je usnadněn nádech a zároveň tlumen výdech. Celkově protahuje břišní, prsní, krční svaly a svaly pánve.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9264
30
72_2soutezni_den_290...
img_9100
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.