Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Masáže dětí – odpověď na vrozenou potřebu dítěte po fyzickém kontaktu

Masáže dětí – odpověď na vrozenou potřebu dítěte po fyzickém kontaktu

V šechny děti reagují na to, jak je s nimi zacházeno a jak se jich lidé kolem dotýkají. Hmat se vyvíjí u miminek jako první a je to jeho hlavní komunikační prostředek. Všichni rodiče se na začátku učí, jak se mají tak malého miminka dotýkat, aby mu neublížili. Když získají pocit sebedůvěry, změní se i dotyky a postupně se přestanou bát a dotýkají se dítěte a hladí ho celou rukou a nejenom konečky prstů jako na počátku.

Dospělí jedinci vyjadřují svoje pocity, své myšlení pomocí rukou. Lze vypozorovat úzkost a nejistotu v toporném držení těla a hodně napoví ztuhlé paže. Zato sebedůvěra se pozná podle pevného stisku a uvolněnými dotyky.

Rodiče, kteří přikládají významné místo pro dotyk a věnují pozornost fyzickému kontaktu se svým dítětem, si vlastně budují takhle vzájemný vztah a jsou schopni dítě snadněji utišit a ukonejšit. Rodiče, aniž si to uvědomují, vytvářejí pro své dítě bezpečné místo plné důvěry a nezávislosti a kladně se podílí na rozvoji osobnosti dítěte a jeho vztahu k druhým lidem.

Bylo zjištěno, že jakým způsobem rodiče dítě drží a dotýkají se ho, má rozsáhlý vliv na jeho schopnosti. Děti, které byly ochuzeny o dostatek fyzických kontaktů, jsou mnohem více zasažené úzkostnými stavy a s nimi souvisejícími zdravotními poruchami, než děti, kde vzájemné dotyky a objetí bývají vyjádřením lásky a přátelství.

Postrádají-li děti fyzické kontakty svých rodičů, často bývají nemotorné, nešikovné a v dospělosti se u nich projevuje nejistota v komunikaci s ostatními. V rodinách nebo v prostředí, kde láskyplné dotyky nechybí, děti se stávají laskavé a sebejisté. Pochopitelně, že všichni rodiče své děti chovají a dotýkají se jich, ale málo z nich si uvědomí, že se dá vědomě rozvíjet vztah k dětem i pomocí masáže.

Přitom masáže už spoustu let přinášejí celkové uvolnění těla. Masáže jsou vlastně rozšířenou formou dotyku a díky ní lépe poznáte a pochopíte svoje dítě. Jsou nejenom blahodárné pro celkový vývoj a uvolněný pohyb dítěte, ale hlavně masáže jsou odpovědí na vrozenou potřebu dítěte po fyzickém kontaktu.

První měsíce života dítěte se projevuje v jeho narovnávání z původní stočené polohy plodu. Je rozvíjená pohyblivost, natahují se mu svaly a nastává slaďování pohybů. No a v tomto období jsou masáže dětí nesmírně vhodné, poněvadž přispívají k rozvíjení svalů a k jejich pohyblivosti a ohebnosti.

V této etapě života nastává nejideálnější doba, kdy masáže jsou účinné z hlediska přechodu dítěte na vzpřímenou polohu a trvalý fyzický kontakt se stává značně podstatný. Dítě je většinou dlouho spokojené v jedné poloze a proto je v tomto období velice snadné provádět masáže.

Již v době starověkých Řeků a Římanů až po dnešní sportovce a maséry si lidé uvědomovali a uvědomují výhody spojené s masáží, zlepšování pohyblivosti a relaxace těla a pro děti cenný pomocník pro přípravu na fyzický pohyb. Masáže mají kladný vliv na srdeční činnost, dýchání, trávení, zvyšují obranyschopnost, podporují oběhový systém, podílí se na vyrovnaném vývoji a růstu dítěte.

Během masírování dítěte můžete lépe zjišťovat jakákoliv bolestivá místa na těle. Masáž činí svaly pružnými a učí uvědomovat si je jak při činnosti tak při odpočinku.

U batolat je neocenitelná znalost masáží, poskytuje totiž okamžitý a účinný prostředek, při menších pádech, ke kterým malé děti jsou náchylné, jelikož se v tomto období snaží samostatně dosáhnout stability.

Pravidelně prováděnou masáží u malých dětí, zajistíte vašemu dítěti přirozenou potřebu kontaktu a poskytnete zároveň mnoho prospěšného pro jeho zdárný fyzický a duševní vývoj.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
P5303053
m-r-polsko2011-16
73_2soutezni_den_290...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.