Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Něco o cereáliích

Něco o cereáliích

e je snídaně důležitá pro zdraví našeho organismu, víme všichni. Je ale důležitá také pro naši celkovou pohodu a lepší náladu po ránu a má také vliv na náš výkon ve škole nebo v práci. S prázdným žaludkem se hold hůř dělá. Abychom mohli dobře plnit své povinnosti, ať už by byly jakéhokoliv druhu, potřebujeme k tomu především energii, kterou získáváme právě z jídla.

Nabídka potravin je v současnosti neobyčejně pestrá a bohatá. Každý si tedy může vybrat podle vlastní chuti. Některým stačí k snídani kousek chleba s máslem a sýrem nebo šunkou, jiní si po ránu rádi zahřejí žaludek, a proto můžete ráno na jejich stolech vidět třeba různé pokrmy z vajíček. Jsou i takoví mlsouni, kteří nedají dopustit na sladká jídla a hned na začátku dne si pochutnávají, dejme tomu, na palačinkách nebo jiných sladkostech. Najdou se ale i takoví, kteří holdují zdravé stravě a snaží se jíst co nejzdravěji. Jejich snídaně se pak skládá z ovoce nebo s jogurtu a müsli, či jiných snídaňových cereálií.

Cereálie hrají bez pochyby ve výživě lidí velmi významnou roli a jejich konzumace prospívá našemu zdraví, což tvrdí nejen reklamy, ale i odborníci. Slovo cereálie zná snad každý, ale co tento pojem znamená? Jinými slovy, co to vůbec cereálie jsou a proč jsou pro nás tak důležité. Nejen o tom se možná dozvíte v tomto článku.

Ten, kdo tvrdí o cereáliích, že jsou to obiloviny, má právdu. Všechny obiloviny jsou v podstatě cereáliemi. Kromě všeobecně známých a vyhledávaných celozrnných cereálií, existují však ještě cereálie necelozrnné. O těch zřejmě řada lidí, včetně mě, dosud neměla tušení. My se ale budeme pochopitelně zabývat celozrnnými a hned na začátku si řekneme, že obsahují více cenných látek než necelozrnné, a to jim dodává jejich výživovou hodnotu. Zmíněné cenné látky pocházejí z obalu, čili tzv. otruby a ze zárodku, tedy klíčku. Je-li obilné zrno zpracováváno klasickým způsobem, jde o vymílací proces, během kterého jsou odstraněny jak obalové vrstvy, tak klíček. Jenom jednu část zrna, označovanou jako endosperm, však najdete v samotném výsledném produktu. Právě tato část zrna zásobuje náš organismus energií a je ho potřeba i pro růst nové rostlinky. Je známo, že všechno má svoje pro a proti. I proces, o kterém nyní mluvím, má svou temnou stránku. Je jí fakt, že v takto získané mouce chybí mnoho důležitých vitamínů, minerálních látek a dalších vzácných živin, které se nacházejí v ostatních částech zrna. Rafinace také zbaví potravinu většiny vlákniny. Celozrnné cereálie obsahují všechny tři části zrna, ve kterých se nacházejí vitamíny skupiny B, minerály i antioxidanty.

Reklamy na nejrůznější cereálie vídáváme v televizi nebo slýcháváme v rádiu. Jenže, co si budeme povídat, ne všechno v reklamách je pravda, neboť cílem reklamy není starat se o to, aby lidé zdravě jedli, nýbrž aby lidé nabízené produkty kupovali. V reklamách jde zkrátka o byznys. U potravin je to však přece jenom něco jiného, než u jiných výrobků. Když si třeba koupíte nějaký špatný spotřebič nebo jakýkoliv produkt, udělali jste sice špatný obchod a možná budete mít doma další zbytečnost, ale pořád to ještě není tak zlé. Navíc můžete zboží během záruční lhůty vrátit. Ale když něco špatného sníte, udělá se Vám většinou zle a ovlivní to Vaše zdraví. Zdraví je příliš cenné na to, abychom si ho ničili jenom pro to, že občas nevíme, co vlastně máme na talíři a jestli naše strava obsahuje všechno, co by obsahovat měla. Cereálie někteří z nás jedí denně a doufají, že jim dodají, co potřebují. Naděje je dobrá, jistota je lepší. Proto se nyní podíváme blíže na to, jaké zastoupení mají snídaňové cereálie v evropských domácnostech. Řekneme si něco o konkrétních typech cereálií, které jsou všeobecně známé a nevynecháme ani to, čím bychom se měli řídit pří výběru cereálií.

Poslední průzkumy zjistily, že víc než polovina Evropanů nesnídá a dává ráno přednost patnácti minutám spánku navíc, před plným žaludkem. Na první pohled to sice může vypadat, že při spánku odpočívá celé naše tělo, včetně vnitřních orgánů. V tomto případě však zdání klame. Naše vnitřní orgány naopak během noci pilně pracují a za to pak vyžadují přísun energie. Když žaludek po ránu nic nedostane, strádá celé tělo a co víc, jsme kvůli tomu unavení a jak přibývají léta, může být vynechání snídaně příčinou přibírání na váze.

Cereálie jsou vděčnou variantou snídaně nejspíš pro to, že nevyžadují žádnou dlouhou a komplikovanou přípravu. Nyní se dozvíte pár informací o všeobecně známých a oblíbených typech cereálií. Budou to konkrétně dvoje „fit“ cereálie a dvoje křupinky, na kterých si pochutnávají převážně děti. Nejdříve srovnáme Nestle Fitness s Emco Miss fit s ovocem. Krabice zmíněných lupínků přitahují především zrak žen, protože jsou na nich vyobrazeny siluety štíhlých dam. Která žena dnes netouží po štíhlé postavě? Mnoho osob něžného pohlaví dá přednost cereální snídani, před jinými pokrmy. Rozhodně na tom není nic špatného. Je však důležité si připomenout, že všechno co je cereální, nebývá vždy celozrnné. Například zmíněné Nestle Fittness se vyrábějí z celozrnné pšenice, zatímco Emco Miss Fit s ovocem z mouky rýžové a pšeničné. Lupínky Miss Fit mají v podstatě stejný jako běžný chléb a bilogická hodnota i obsah vlákniny v rýžové mouce není vysoký. Není tedy škodlivá, ale ani dvakrát prospěšná. Cereálie Nestle je tedy porazilo, neboť ty dodávají vitamíny, minerály, bílkoviny. Jejich výživová hodnota je dána tím, že při jejich přípravě se zrna celozrnné pšenice melou nahrubo i se slupkou. Tradiční medicína navíc využívá celozrnnou pšenici k zahánění nevrlosti a špatné nálady. Křehké lupínky vyrobené z této obilniny by se tedy mohly stát báječným budíčkem pro všechny, kterým dělá vstávání potíže. Je také dobré, když si během snídaně doplníte vlákninu. Aby tělo dostalo potřebnou dávku této živiny, mělo by se jí v porci cereálií nacházet přinejmenším 2,5 gramu. Takový obsah vlákniny nemá bohužel ani jeden z výše uvedených výrobků.

Děti mají všeobecně rády sladké, a tak jsou nejraději, když i cereálie, které dostávají k snídani jsou sladké. Proč dítěti po ránu nedopřát tu radost? Kromě toho přísun energie z cukrů se v tuto denní dobu výborně hodí. Cereálie bohužel patří k těm druhům potravin, u kterých je těžké odhadnout množství. Rozhodně není vhodné dovolit dítěti, ať si vysype do misky půl krabice. Již po stogramové porci známých polštářků CiniMinis budou mít totiž až o 32,1 gramů cukru víc. Hami kakaové kuličky mohou jíst již děti od osmnácti měsíců a mohly by být skvělým šetřičem času pro maminky, které nevědí, kam dřív skočit. Lékaři by Vám však takové řešení těžko schválili, neboť podle nich není příliš vhodné dětem do osmi až deseti let věku celozrnné výrobky podávat. Malý organismus totiž není schopný si poradit s vyšším obsahem vlákniny tak dobře jako dospělý. Takže pokud to s cereáliemi přeženete a nepostaráte se o to, aby Vaše dítě mělo během dne dostatek tekutin, může se stát, že bude trpět zácpou.

Tím jsem Vás samozřejmě nechtěla odradit od toho, abyste zase zítra dopřáli cereální snídani svým ratolestem i sobě. Pamatujte však, že ranní cereálie obsahují mimo jiné i cukry a po jejich požití se zvýší vaše hladina cukru. Tyto cukry musí být nějakým způsobem zpracovány, v opačném případě budou nadbytečné cukry proměněny a uloženy do tukových zásob. Věnujete-li však před snídaní nebo prostě ráno půl hodiny šlapání na stepperu, nebo nějakému jinému sportu, můžete si svoji oblíbenou ranní pochoutku dopřát bez výčitek. Tak dobrou chuť.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3665
img_3716
v-dolina2010-05
m-r-polsko2011-13
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.