Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vetřelci klíšťata

Vetřelci klíšťata

T ak si o nich něco málo řekneme, možná i to co nevíte. Každý, už měl na sobě alespoň jedno klíště. Klíšťata patří k roztočům a vyskytují se ve všech zemích světa. Nalezeno bylo asi 850 druhů. Žijí převážně v lesích, loukách, mokřadech a lužních lesích. Nejsou na stromech, jak se kdysi říkalo, ale jsou v trávě, anebo v nízkém křoví a lezou do výšky 60 cm.

Tam čekají na živé tvory, mezi ně patří zvířata a také člověk. Klíště může přenášet různá onemocnění, která mohou být nebezpečná. První klíšťata jsou aktivní již při cca 7 °C. V suchých letních měsících jejich aktivita klesá. Optimální životní podmínky pro rozvoj představují teploty od 17 do 20°C při vlhkosti vzduchu 80 až 95%. Nenajdete je v ryze jehličnatých lesích. Ještě před pár lety se vyskytoval v zemích v oblasti Středomoří. Díky tomu, jak se začalo více cestovat do zahraničí, zásahům do přírody a také změně počasí se však tato významná onemocnění, která mohou pro člověka i zvířata končit smrtelně, vyskytují i u nás. Jsou dostupné mapy, kde zjistíte množství nakažených klíšťat v naší republice na internetových stránkách www.klíště.cz

Psi mohou onemocnět následujícími nemocemi:

Babesióza (psí malárie)

Onemocnění probíhá zpravidla akutně a začíná vysokou horečkou (až 42° C), silnou žízní, ztrátou chuti k jídlu, únavou a rychlou ztrátou kondice a váhy. Později se můžou přidat další příznaky, průjem, úbytek červených krvinek vedoucí k chudokrevnosti, žloutence doprovázené červenou nebo nazelenalou močí. Na kůži nebo na sliznicích mohou být patrné známky krvácení. Možná i další, povrchové záněty sliznice, zejména v oblasti dutiny ústní. Pokud dojde k postižení centrálního nervového systému, tak se mohou objevit poruchy pohyblivosti způsobené částečným ochrnutím a záchvaty podobné epilepsii. Neléčení psi zpravidla umírají.

Piják lužní, který přenáší babézie, se v posledních letech v České republice stále více rozšiřuje zejména v oblastech jihovýchodní Moravy a v jižních a východních oblastech Slovenska. Toto onemocnění postihuje stále více psů, proto je můžeme chránit třeba speciálními páskami na krk, např. spolehlivý výrobek Scalibor Protectorband, jehož účinnost je až 6 měsíců. Tento výrobek odpuzuje klíšťata i jiné parazity a zároveň ochraňují před onemocněním.

Další možné nemocí u psů:

Boreliozy – klíště obecné – probíhá u většiny psů bez viditelných symptomů, může se objevit ztráta chuti k jídlu, malátnost a vysoká horečka, bolestivost při pohybu a opakované ochrnutí v důsledku zánětu kloubů, může dojít k poškození orgánů, především ledvin a srdce. Může se vyskytnout i zvýšená citlivost v oblasti zad a akutní záněty kůže

Anaplazmózy – klíště obecné – náhlá vysoká horečka, zvířata jsou apatická a nežerou. Vyskytuje se zvracení a průjem, nemá chuť se pohybovat, objevuje se ochrnutí jako důsledek zánětů v kloubech a s tím spojená bolestivost, může postihnout i vnitřní orgány jako jsou játra, slezina a ledviny nebo oči a mohou oslepnout.

Ehrlichiózy – klíště hnědé psí – projevuje se horečkou, malátností, odmítáním potravy, zvracením, dýchavičností, krvácením na kůží, sliznicích a z nosu, a dochází k hnisavému výtoku z očí a zakalení rohovky, muže dojít k vážnému poškození orgánu a oslepnutí.

FSME – klíšťová encefalitida – projevuje se horečkou, křečí, poruchou pohyblivosti, přecitlivělostí, ochrnutím obličejového a okohybného svalstva. Na toto onemocnění často zvíře umírá, a nebo se utrácí.

Dalšími napadenými jsou volně se pasoucí hospodářská zvířata. Především u nakažených koz, ovcí a krav může dojít k přenosu nemoci na člověka přes tepelně nezpracované mléko. Na zvířeti nepoznáme, že má encefalitidu, takže nelze říct, které mléko je rizikové.

My můžeme klíšťata potkat, když se vydáme na výlet do přírody. Jak už jsem se zmiňovala na začátku, že se zdržují na stéblech trávy, to znamená že je potkáme u vody, v lese, louce, v parku. Klíšťata mají rády vlhké prostředí kolem potůčku a řek. Problém je ten, že se nám klíšťata v posledních letech stěhují i do měst, na zahrádky a do parků, kde dříve nebývala. Nejvíce ohrožení jsou proto houbaři, rybáři a samozřejmě také děti.

Je velice důležité klíště co nejdříve odstranit. Co se týče encefalitidy, tam je to jedno, přenáší se slinnými žlázami a šíří se okamžitě. U boreliózy ale můžeme nakažení předejít včasným vytáhnutím klíštěte. Jsou různě rady, jak klíště vytáhnout. Někdo používá masti, máslo, alpa, titre olej, jodisol, stolní olej, točení dokola, taháni klíštěte a nebo drsnou části houbičky na nádobí. Nejúčinnější je asi jodisol a nebo titre olej, protože dezinfikuje. Upozorňuji Vás, že stolní olej se nemá používat, protože se klíště zadusí a sliny vypustí do rány!

Nejlépe je použit nějakou dezinfekci, nebo alkohol. Jsou další moderní přípravky v lékárnách, jak např. speciální karta se zářezy podle velikostí klíštěte, exoderm – který rychle paralyzuje, znehybňuje, dezinfikuje a usmrtí a bezpečně odstraní. Tento výrobek je vhodný i pro ty nejmenší.

Borelióza
Po přisátí nám zůstane červený flek, to ještě nic neznamená. Pokud se ale skvrna začne zvětšovat po týdnu od doby, co jsme klíště měli, je na místě zpozornět. Může se objevit bolest kloubů, mravenčení, únava. Vyšetření na boreliózu se dělá obvykle až po třech týdnech. Je to proto, že testy nezjišťují přímo přítomnost bakterie borelie, ale protilátky, které si tělo tvoří. Borelióza se léčí antibiotiky a je velká šance, že nemocný člověk se úplně uzdraví.

Encefalitida
Encefalitida je virové onemocnění, které napadá nervový systém. Nemá ani výrazné příznaky. Po čtrnáctém dni po přisátí se může objevit teplota, únava, pocit, že na vás něco leze, což po čtyřech dnech odezní. To je začátek, potom nastává klidové období, ve kterém se rozhoduje, co bude dál. Pokud budete v dalších několika dnech zatěžovat organismus, jste nemocní, prostě oslabujete imunitní systém, může vypuknout fáze druhá, mnohem horší. U poloviny případů jsou pak následky doživotní.

Čím je člověk starší, tím to hůře snáší a jsou následky obvykle horší. Může dojít k ochrnutí a někdy nemocný na encefalitidu dokonce i zemře.

Ehrlichióza
Je infekční onemocnění, které napadá bílé krvinky, proniká do nich, a tím snižuje jejich obrannou funkci. Způsobuje horečnaté onemocnění trvající 3 – 7 dní, a je to vážné onemocnění, které muže mít vážné následky a to zvlášť u lidí se sníženou obranyschopností a lidí bez sleziny.

Projevem nemoci je bolest hlavy, svalů, břicha, horečka, malátnost, zvracení a také může dojít k různým ochrnutím. Jde o akutní onemocnění, těžší případy přechází do stavu chronického a mohou ohrozit na životě. Náchylnější jsou u této nemoci muži.

Babesióza
Napadají červené krvinky člověka, ve kterém přežívají a množí se. Projevuje se mírnými příznaky, jako únavou, nechutenstvím, bolestí kloubů, depresemi, kašlem, dušností, zvětšením jater, bolestí svalů, třesavkou a žloutenkou. Postihuje nejčastěji lidi starší 50 let a u lidí bez sleziny, špatnou obranyschopností, může být úmrtnost až 50%.

Bartonelóza
Je vzácnější onemocnění přenášené klíšťaty a blechami především z koček a psů na člověka.

Nemoc nejčastěji postihuje majitele koček, osoby s oslabenou imunitou nebo bez sleziny, jiná vážná onemocnění a lidi žijících ve špatných podmínkách. V místě vpichu se vytvoří tmavý útvar podobný do strupu, který se vytvoří po 5 – 10 dnech po přisátí, nebo kočičím škrábnutí. Dochází ke zduření okolních uzlin, může trvat 1 týden až 2 měsíce, nemocný dostane teplotu asi na 4 – 5 dní, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, závratě, bolesti zad a očí a ke zvětšení jater. Může rovněž dojít k zánětu spojivek, samovolnému pohybu očí, ke zvětšení jater, anebo také zánět srdce, infekce oka, jater a ledvin. Nemoc postupuje rychle a často končí smrtí, ale infikované kočky jsou bez klinických příznaků.

Všecky jmenované nemoci se léčí antibiotiky a dalšími léky.

Pokud se chceme chránit před klíšťaty, můžeme vyzkoušet vitamin B, jeho pach nemají klíšťata ráda. Chraňte také domácí mazlíčky, třeba ochrannými páskami, které obsahují léky a odpuzovače. A pak doporučuji používat repelenty. Je zjištěno, že někteří lidé klíště za celý svůj život neměli. Je to asi proto že máme každý svůj specificky pach a někdo z nás klíšťata zkrátka více přitahuje. A co si vzít na sebe, až půjdete do lesa? Něco hladkého. Klíště totiž rádo ulpívá na chlupatějších materiálech. Po příchodu z procházky se důkladně prohlídněte.

Vanda Bruková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
IMG_5441
22
IMG_5430
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.