Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Hořčík pomůže i uklidní

Hořčík pomůže i uklidní

H ořčík, všichni víme, jak je tento minerál pro život důležitý. Je všeobecně známo, že pomáhá při křečích a uklidňuje nervy. Zaměřme se však přesto v tomto článku právě na magnesium, jak se hořčíku také říká. Určitě zjistíme mnoho zajímavých věcí, o kterých jsme dosud neměli ani ponětí. Kromě jiného se zaměříme také na to, jak hořčík doplnit přirozenou cestou a z jakých potravin jej lze získat. V současnosti sice existuje celá řada doplňků stravy, ve kterých o zmíněný stopový prvek není nouze. Jenže cpát do sebe pořád tablety, není zrovna zdravé ani dvakrát příjemné, co si budeme povídat.

Hořčík patří mezi stopové prvky a lidský organismus ho velmi potřebuje. Pokud byste chtěli vědět, jak vlastně vypadá, tak je to lesklostříbrný kov, který je často přidáván do průmyslových slitin, aby upravil jejich vlastnosti. Má totiž vliv nejen na korozivost, ale i na pevnost jednotlivých slitin. Ačkoliv to, co jsem napsala, zní dost děsivě, není důvod se znepokojovat. Kousky kovu Vám v organismu nepřekážejí ani překážet nebudou. V případě našeho těla se jedná pouze o několik mikrogramů, o malé stopové množství. Hořčík má hned několik forem. Řadíme k nim magnesium citrát, magnesium glukonát, magnesium sulfát a magnesium oxid. V přírodě se tento stopový prvek vyskytuje jako součást chlorofylu, je látka, díky které v rostlinách probíhá fotosyntéza. Z toho jasně vyplývá, jak je hořčík důležitý i pro rostliny.

Je to jeden z univerzálních minerálů lidského těla. Ovlivňuje celou řadu důležitých funkcí, od energetického metabolismu až po prevenci onemocnění kardiovaskulárního systému. Snižuje krevní tlak, omezuje arytmii srdce, rozšiřuje tepny. Výzkumy z minulých let odhalily, že zmírňuje cukrovku druhého stupně. A nyní už se dostáváme k té funkci, kterou většina z nás zná a sice k tomu, že hořčík dokáže uvolnit svaly v případě dlouhodobého zatížení. Tato schopnost našla své uplatnění především u vrcholových sportovců. Kromě toho může zlepšit paměť i myšlení a zmírnit menstruační potíže v období menopauzy, (hlavně ty křeče). To však zdaleka nejsou všechny klady, či výhody, které nám tento minerál poskytuje. Těm, kteří se léčí s astmatem nebo bronchitidou, rozšiřuje dolní dýchací cesty. Příznaky chronické únavy díky němu jsou díky němu mírnější a funkce štítné žlázy regulovány. Navíc zabraňuje demineralizaci kostí, zavápnění srdečního aparátu i ledvin, takže pak nehrozí vápenaté ledvinové kameny.

Ale kde vlastně v našem těle ten důležitý a prospěšný minerál najdeme? Jeho, řekněme, domovem jsou kosti i buňky celého těla a jak již bylo naznačeno, má značný vliv na přítomnost vápníku i draslíku. Je velice důležité, aby poměr vápníku a hořčíku byl správný. (Ideální poměr hořčíku k vápníku je 1:2.) Samotný vápník totiž někdy způsobuje nedostatek hořčíku a velké množství hořčíku pro změnu zabraňuje vstřebávání vápníku. Ti dva prostě musejí být spolu, protože jeden bez druhého nadělá víc škody než užitku. Jedním slovem jsou stvoření pro týmovou, tedy lépe řečeno, společnou práci.

Spousta lidí potřebuje více hořčíku. Mluvíme zde především o těhotných ženách, o ženách, které užívají hormonální antikoncepci a o ženách v menopauze. Větší množství tohoto minerálu vyžaduje také tělo lidí starých a nemocných, diabetiků a lidí trpících vylučovacími potížemi, jakými jsou časté močení nebo silný průjem. Denní dávky vhodné pro osoby různých věkových kategorii jsou takové: Dospělý člověk potřebuje 280 až 400 mg hořčíku, děti ve věku od jednoho do tří roků od 40 do 80 mg, 120 mg takové je množství, které by měli denně sníst děti mezi čtvrtým až šestým rokem života a sedmi až desetileté děti 170 mg.

Nejlepší je zajistit si dostatek hořčíku pomocí pestré a pravidelné stravy. K potravinám bohatých na tento minerál patři banány, mandle, lískové oříšky, sojové boby, tmavá listová zelenina, semena, celozrnné pečivo, luštěniny, pohanka, špenát a brambory. Pokud dáváte přednost doplňování hořčíku prostřednictvím tekutin, pak nezapomeňte na minerální vody.

Stejně jako všichni a všechno na světě i hořčík má své nepřátele. V podstatě by se dalo říct, že je to jako s lidmi. Víte, jak to bývá. Čím je člověk hodnější a vstřícnější, tím víc se najde těch, kteří toho chtějí zneužít a ublížit mu. Hořčík je minerál opravdu velmi potřebný, ba dokonce zcela nezbytný pro život, a tak není divu, že se najde něco, co udělá všechno proto, aby se tohoto minerálu do těla dostalo co nejméně, nebo aby o něj organismus rychle přišel. Za jednoho z jeho největších nepřátel je považován alkohol. Představte si, že stačí požít pouhé čtyři polévkové lžíce alkoholu a spotřeba magnesia se rázem zvýší celkově až pětkrát. Kromě alkoholu nemají hořčík v lásce ještě průmyslové zemědělství a kyselé deště. Rozhodně je tedy pro naše zdraví vhodnější pěstovat zeleninu na zahrádce u chaty a k hnojení používat pouze čistě rostlinné produkty než chemická hnojiva, protože taková zelenina bude pak daleko bohatší na hořčík i další minerály, než zelenina průmyslově pěstována. Sice to možná nepoznáte na první pohled, ale ty minerály tam budou.

Jak vlastně poznáme, že nám chybí hořčík? Právě průmyslově pěstovaná zelenina, její nevhodné zpracování a častý stres způsobují, že nedostatek hořčíku je docela častým problémem, i když potravin, kterými jej lze snadno doplnit, není zrovna málo. Když má tělo nedostatek hořčíku, přichází zároveň i o zásoby vápníku, kvůli čemuž bývá možné poškození organismu větší. Nedostatek hořčíku se nejčastěji projevuje křehkostí, vyšší kazivostí a předčasnou ztrátou zubů. Dále špatným vývojem kostí, špatným hojením zlomenin. K příznakům patří také nepravidelný tep, podrážděnost, únava, nespavost, známé svalové křeče, třes rukou, dokonce i žaludeční vředy. Vlivy více aspektů mohou způsobit, že se objeví také deprese, dezorientace a halucinace. Stává se Vašemu dítěti, že se v noci počurává? Pokud ano, mohl by to být signál, že mu chybí hořčík. Postarejte se o to, aby jeho organismus co nejdřív dostal to, o co žádá, neboť vážné poškození ledvin a zásobení těla minerály může vést k výskytu ledvinových kamenů.

Z výše uvedených informací jasně vyplývá, jak závažné potíže může příliš malé množství magnesia v organismu vyvolat. Stejně nebezpečné ale je, když se někdo tímto minerálem předávkuje. Projevy předávkování poznáte například podle toho, že daný člověk bude trpět silnými průjmy a nevolností. Slabost, letargie, zmatenost a poruchy srdečního rytmu to všechno může nastat v případě, že organismius není schopný větší množství hořčíku zpracovat ani jej vyloučit. Nadbytek hořčíku snižuje krevní tlak a v důsledku toho vznikají závratě. Při běžném užívání se však předávkování minerálem nemusíte obávat. Organismus si totiž sám reguluje vyšší množství hořčíku. Přesněji řečeno, starají se o to ledviny. Silně se předávkovat je možné jenom při konzumaci vyšších dávek koncentrovaného doplňku. O důvod víc, proč doplňovat hořčík přirozenou cestou, pomocí jídla, nemyslíte?

Kromě toho, že hořčík udržuje zdravé naše tělo, dovede pomoci i naší duši. Míváte-li často pocit podrážděnosti, přepracovanosti, únavy a celkové přetaženosti, tak to Vám organismus pravděpodobně dává najevo, že potřebuje hořčík. Stačí si však dostatečně často pochutnávat na pokrmech, ve kterých je magnesia hodně. Pak byste měli být, jak se říká, v pochodě a nic by Vás nemělo rozhodit. Myslím, že vzhledem k této skvělé vyhlídce už není o čem přemýšlet ani proč váhat, jen sáhnout po správné potravině.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

27_zahajeni_2609-162...
luhacovice-14
konference-karvina03
Olympiada_v_Sizuoka3
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.