Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Únavový syndrom

Únavový syndrom

V posledních patnácti letech této diagnózy přibývá. Jak poznáme, že nám běžný relax k obnově sil nestačí a pomůže nám jen lékař? Z lékařského hlediska je únava subjektivní příznak. Je složité ji nějak změřit nebo vypočítat. Hodně proto záleží na zkušenosti lékaře, na kterého se obrátíme a na vzájemné důvěře pacienta a lékaře.

Typických příznaků je celá řada, vyjmenujme si alespoň některé z nich.
Pokud cítíte vyčerpanost víc než šest měsíců a nejste si přitom vědomi žádné pořádně příčiny, která k tomuto vede.
Nemůžete se z únavy dostat, běžně utahaní můžeme být prakticky každý den. Zásadní rozdíl spočívá v tom, jak dlouho se cítíme jako „přejetí parním válcem“.
Nepomáhá vůbec žádný odpočinek a nejste schopni se nastartovat.
Stav se zhoršuje, místo aby se postupně zlepšoval.

Ohroženější únavovým syndromem jsou ženy více než muži. Ze začátku nemoci si můžete myslet, že jste malátní, protože jste nachlazení. Únavový syndrom se dá snadno splést s rýmou nebo angínou. Projevuje se totiž kromě jiného i bolestmi kloubů, zvětšenými uzlinami, zvýšenou teplotou a bolestmi hlavy. Všeobecně se dá říct, že nemáte žádnou sílu i přesto, že jste nic namáhavého nedělali.

Kromě toho, že je velmi rozumné v těchto případech navštívit lékaře, který by nám měl pomoci, existuje několik všeobecných receptů, jak bojovat proti chronické únavě.

Nahraďte bílý cukr hnědým, zkuste pít pampeliškový čaj. Hodně pomáhá listová zelenina včetně špenátu, také sója a sojové výrobky. Majoránka, meruňky, ořechy a cibule jsou také velkým pomocníkem při léčbě tohoto onemocnění. Spánkový režim je velice důležitý, doporučuje se chodit spát před jedenáctou večer a vstávat nejpozději v sedm hodin ráno. Také užívání  indického  ženšenu,   může výrazně pomoci. Je k dostání v lékárně.

Odborníci považují za opravdu nemocného člověka toho, kdo je vyčerpaný déle než šest měsíců. Únavovým syndromem je v současné době postižených asi 40 tisíc lidí. Nejčastěji se dostaví po dlouhodobém přetížení ať fyzickém či psychickém. Pokud se vás příznaky této choroby dlouhodobě týkají, neváhejte, najděte si lékaře, kterému důvěřujete, neboť v pokročilém stadiu této choroby vám může pomoci už je odborná léčba.

Jelena Švecová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-19
Olympiada_v_Sizuoka1
38_1soutezni_den_270...
img_9100
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.