Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Když spánek nepřichází

Když spánek nepřichází

K do trpí spánkovým deficitem, rychleji stárne, je podrážděný a odrazí se to i na jeho celkovém vzhledu. Jestli na sobě pozorujete, že začínáte mít problémy se spánkem, neváhejte a řešte to okamžitě.

Přírodní medicína považuje spánek za jeden z pilířů zdraví. Zajišťuje dostatečnou regeneraci organizmu a správné zpracování přijímaných živin. Nespavost může být způsobena vnitřním napětím (stres, úzkost, přepracování), léky (astma, choroby štítné žlázy, antidepresiva). Špatný vliv má i přejídání, hladovění, kouření, hormonální strava a nezdravý životní styl obecně.

U nespavosti je důležité nastavit určitá opatření v životosprávě, která mohou pomoci. Doporučuje se méně solit, pít minimum povzbuzujících prostředků během dne. Z potravin je vhodný tvaroh, který obsahuje aminokyselinu. Ta se v těle mění na serotonin, což je relaxační hormon. Výborný je i hlávkový salát, který obsahuje přírodní sedativum.

Velmi důležité je také spát v úplné tmě, vypnout všechny přístroje a pokud možno nerozsvěcet ani při návštěvě toalety. I malé množství světla může narušit nebo potlačit pocit spánku.

Všeobecně platí těchto pár rad, které vám mohou pomoci při problémech se spánkem:
  • Spánku určitě prospívá lehká procházka po večeři.
  • Před spaním se pokuste neřešit důležitá a závažná témata, zkuste se zabavit nějakou příjemnou činností.
  • Postel užívejte jen ke spánku, případně k sexu. Nejezte v ní, nečtěte, přes den v ní neodpočívejte.
  • Spát pokud možno choďte přibližně ve stejnou dobu i o víkendech, totéž platí i o vstávání.
  • K dobrému spánku přispívá i jóga, případně meditační nebo relaxační techniky a hudba.
  • Je dobré večer pojíst lehce stravitelné jídlo a to nejpozději tři hodiny před spaním.
  • Čtyři až šest hodin před spánkem nepijte žádné povzbuzující prostředky včetně kávy.

Jelena Švecová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

henri_mattoni
64_vylet_2809-1423
v-dolina2011-12
img_3743
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.