Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bolesti v zádech

Bolesti v zádech

U rčitě to většina z nás už zažila. Neopatrný pohyb, bolest a nejednou nemůžete otočit hlavou nebo narovnat záda. K doktorovi se dopravíte s vypětím sil, brání tomu obrovská bolest, občas zůstanete v předklonu. Často za to může skřípnutý nerv.

Stává se to z ničeho nic, po probuzení, při zvedání nějakého předmětu, špatném otočení, někdy jen při prudkém rozmáchnutí. Kvůli prudké bolesti v zádech se jakoby zaseknete. Může jít o blokádu drobných kloubů zad, svalovou křeč, v horším případě i o skřípnutý nerv nebo vyhřezlou ploténku.

Přes polovinu dospělých v ČR trápí různé potíže s páteří. Má to na svědomí současný styl života: spěch, stres, únava, nedostatek pohybu a aktivního odpočinku. Naše těla se hroutí nejen pod tíhou starostí, ale i nedostatku posilování zádových svalů. Potíže se týkají všech bez ohledu na věk a pohlaví.

Potížím s páteří můžete předcházet pohybem. Stačí každý den pár cviků na záda, mezi ně patří „kočičí hřbet“, případně posilování s malými činkami. Současně musíte nechat páteř správně odpočinout. To nastává hlavně v noci, ovšem jen v případě, že spíte ve správné poloze. To je poloha na boku s mírně pokrčenýma nohama. Naopak poloha na břiše namáhá zádové svaly nejvíce.

V případě sedavého zaměstnání je velmi důležitá volba židle, na které sedíte. Měla by mít opěrky na ruce a zádové opěradlo by mělo mít vyklenutou plochu v bederní části zad. Záda se musí opírat celou plochou.

Na závěr je třeba podotknout zásadní věc. Pokud bolest nepřechází, je nutné navštívit lékaře. Jen ten zjistí, proč vás záda tak bolí a může naordinovat co nejdříve správnou léčbu. Tím předejdete obrovským zdravotním komplikací, které můžou nastat, pokud jsou bolesti páteře dlouhodobě neléčené odborníkem.

Jelena Švecová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-109
konf-bez-barier18
P5303051
19
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.