Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Starověcí lékaři se bez bohů neobešli

Starověcí lékaři se bez bohů neobešli

S umerský bůh-léčitel Ningišzida měl jako symbol hady vinoucí se okolo hole. Had kolem hole je znakem lékařského stavu dodnes. Sumer, jedna z nejstarších známých civilizací, ležel v jižní části Mezopotámie. Jeho vyspělost dokládá množství litinových tabulek, mezi kterými najdeme lékařská pojednání. Uvádějí například na 250 rostlin používaných v lékařství, 120 nerostů a desítky dalších položek. Některé vypadají podivně jako třeba rozemletý želví krunýř.

Lékaři starého Sumeru neměli ordinace ani dlouhé objednací lhůty, jako známe dnes. Lidé je mohli oslovit kdekoli a kdykoli. Poznali se podle hladkého oholení a oblečení do přiléhavého oděvu. Vždy měli u sebe vak s bylinkami a dalšími potřebami.

S dnešního pohledu se dá říct, že se dělili na internisty a chirurgy, tyto odbornosti se mezi sebou nemísily. Zatímco internisté byli kněžími, chirurgie byla považována za řemeslo. Ostatně je to známé i z dějin Evropy, kdy po dlouhá staletí tento rozdíl existoval. To ovšem neznamená, že si Mezopotámci chirurgů nevážili.

V mezopotamském léčení ovšem hráli nejdůležitější roli bohové. Aspoň tamní lidé si to mysleli. Zvlášť v interním lékařství nečekali úspěch, pokud předtím nepoužili zaříkávadlo nebo nepožádali někoho z nebešťanů. Mezi nejdůležitější patřil Eo bůh moudrosti a věšteb. Lékařům pomáhal také Ninib, sluneční bůh. Jak je vidno mezopotamští lékaři se mohli obrátit na různé vyšší bytosti. Zahodologové tvrdí, že dva hadi otáčející se kolem hole, kteří byli Ningišzidovým symbolem, zobrazují známou „šroubovici“ DNA základ života. Možná měl právě proto tento bůh opravdu v rukou úspěch, či neúspěch léčení. Takže nezbývá, než abychom byli rádi, že dnes se spoléháme jen na lékaře, kteří jsou stále šikovnější a umí hodně nemocí vyléčit, za to jím veliký dík.

Iva Honíšková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

14
v-dolina2011-27
rakousko2011-20
v-dolina2010-12
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.