Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Solno – jodová jeskyně a její vliv na organismus

Solno – jodová jeskyně a její vliv na organismus

S olná jeskyně vlastně zastupuje moře a jeho vliv na organismus lidí. Tak jako moře, solná jeskyně slouží nejen k uvolnění, k regeneraci těla, ale zároveň je to součást léčby různých nemocí. Solná jeskyně je pro člověka vzhledem k vytvořenému klimatu, velmi užitečná.

Mějte na paměti, že tady bylo vytvořeno ovzduší „přímořského mikroklima“. Toto „přímořské mikroklima“ překypuje minerály a stopovými prvky, které tak ojedinělým způsobem zvyšují imunitu organismu.

Už v minulosti, po celá staletí, je lidem odhalováno, jaké hojivé působení má mořská sůl na tělo. Pro tyto klady mořské soli, ze začátku se začaly provozovat solné doly. Oblíbený a nejvíce populární je solný důl Vielička v Polsku. Již v roce 1958 se tady počaly léčit dýchací cesty, alergie, astma, nemoci hltanu.

V dnešní době, díky moderním technologiím se tyto jeskyně vytvářejí i na povrchu země, na zcela ideálních místech. Jeskyně mohou být vytvořeny buď z kamenné soli, z mořské soli, nebo najednou různě pospojovaných druhů soli.

Abychom mohli obstarat mořskou sůl, musí se vytěžit z Baltského, Černého, nebo Mrtvého moře za pomoci složité technologie. Děje se tak lisováním a ohřevem.

Je zajímavé, že sůl z Mrtvého moře se skládá až 55 % minerálů a chloridu sodného a třeba kamenná sůl (HIMALAYSKÁ) má pouhých 3 %. Tyto minerály + chlorid sodný + optimální vlhkost 50–70 % + neměnná teplota 19–23 °C, to vše, optimálně působí na náš celkový stav organismu.

Naše krev se skládá asi z 0,9 % chloridu sodného a naše složení krevní plazmy se nápadně podobá chemické skladbě mořské vody (co se týče obsahu soli). Dokonce lidský plod se vyvíjí pro něho absolutně v přirozeném prostředí, ve slané vodě.

Člověk za pomoci klimatizace, vytápění a ventilačního systému, dýchá vzduch v solné jeskyni, o vysoké koncentraci soli plné minerálů a stopových prvků. V solných jeskyních je tak stvořeno prostředí vysoce sterilní a hypoalergické. Toto vytvořené mikroklima je podobno „čistotou“ prostředí operačního sálu.

Častý pobyt v solné jeskyni bývá tedy přirovnáván k pobytu u moře, co se týče blahodárného vlivu na organismus. Tak jako moře má prospěšné účinky, tak stejných výsledků se dosahuje v solné jeskyni. Kdybychom to měli shrnout, solná jeskyně se dá využívat jak pro léčbu spousty nemocí, tak i preventivně pro zvýšení imunity.

Byl zjištěn odbornými lékařskými posudky velmi velký úspěch při léčbě astmatu, zánětu nosních dutin, hrtanu a krku. Dalším kladem je snížení potíží jakýchkoliv alergií a kožních chorob. Sůl usazená na kůži zvyšuje prokrvení, hydratuje a zvláčňuje, tím zároveň je obnovena její elasticita a kůže se stává odolnější a snadněji se zbavuje toxinů.

Lidé si jezdí léčit lupénku k Mrtvému moři už desítky let, ale málokdo ví, že mořská sůl nejenom má blahodárný vliv na oběhový systém, nemocné srdce, vysoký krevní tlak, poinfarktové stavy, ale pro obsah jodu je zaručeno zvýšené fungování štítné žlázy.

Relaxační pobyty v solné jeskyni jsou doporučovány odborníky opakovat minimálně 10 až 15krát během 4 týdnů. Pobyty v solných jeskyních jsou absolutně vhodné pro malé děti a z hlediska regenerace doporučovány sportovcům.

Solné jeskyně jsou bohaté na jód, brom, draslík, hořčík, vápník, železo, selen atd. a tyto prvky se v jeskyních daleko líp uvolňují ve větším rozsahu než ve volné přírodě. Je tak zvýšena obranyschopnost organismu a duševní pohoda.

Solná jeskyně je účinná na:
Kožní onemocnění,
choroby srdce a cév,
choroby zažívacího traktu,
poruchy imunity,
poruchy metabolismu,
poruchy nervového systému,
onemocnění horních, dolních dýchacích cest,
sníženou funkci štítné žlázy,
cystickou fibrózu,
alergie,
revmatismus,
chřipka, angína.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140645
m-r-polsko2011-03
img_3712
rakousko2011-18
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.