Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Atopický ekzém

Atopický ekzém

A topický ekzém neboli atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže. Výraz ekzém je odvozen od řeckého slova „ekzeo“, které znamená něco vyvěrat na povrch, v tomto případě na povrch kůže. Atopický je výraz z řeckého „atopos“, které znamená cizí nebo zvláštní.

Počet lidí postižených atopickým ekzémem stále roste. Je to velice úporné a nepříjemné onemocnění, v každém případě postihuje psychiku pacienta, který touto chorobou dlouhodobě trpí. Je v podstatě nevyléčitelný, jen se můžou různě střídat období klidu s obdobím, kdy nemoc udeří. Tato období ovlivňuje spousta faktorů, mezi něž patří strava, prostředí, ve kterém se pacient pohybuje, pracovní prostředí a v neposlední řadě i stres, který býval často v minulosti velmi podceňován.

Studie z posledních let dokazují, že stav pacienta při tomto onemocnění ovlivňuje psychika z více než osmdesáti procent.

Velmi často je atopický ekzém označován jako psychosomatická porucha a dnes již není pochyb, že je s psychikou velmi propojen. Většina pacientů potvrzuje, že zhoršení zaznamenali ve velké míře v stresových obdobích. Vzhledem k tomu, že v dnešní době existuje velké množství „stresorů“, s nimiž se musíme neustále potýkat (finanční situace a s tím spojená velká nezaměstnanost, rodinné vztahy, vztahy na pracovišti apod.), je téměř jisté, že toto onemocnění se ve velkém množství případů zlepšuje a zhoršuje na základě psychické pohody pacienta.

I přesto, že existuje velké množství lékařských prostředků (masti, kortikoidy, tablety pro uklidnění svědění, injekce, fototerapie, lázeňská léčba), nemají to lidé, postižení atopický ekzémem jednoduché. Onemocnění se dá jen zmírnit, nikdy úplně vyléčit.

Pacienti, kteří se dlouhodobě léčí s touto diagnózou, mají dnes ve více případech přiznaný invalidní důchod prvního stupně. Někdo může namítat, že jsou lidé na tom někdy hůře (pohybové ústrojí, žaludeční onemocnění, vrozené vady apod.), ale v těchto případech se musí postižený vyrovnávat s reakcemi okolí na vzhled své kůže, úporným svěděním, při výběrových řízeních jsou někdy diskriminováni, nemluvě o sportovních aktivitách. Je to běh na dlouhou trať a přeji všem pacientům, aby se co nejméně setkávali s negativními reakcemi okolí na své onemocnění a tím pádem měli co nejméně oslabenou psychiku, která je velmi důležitá při léčení této diagnózy.

Jelena Švecová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

59_vylet_2809-1132
rakousko2011-17
rovna_prava_pro_vsec...
P6231619
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.