Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Chraňme si své oči

Chraňme si své oči

Z rak je jeden ze smyslů, o který bych nerada přišla. Nezávidím nevidomým jejich nelehký život. Proto si svůj zrak musíme chránit. Je hodně faktorů, které na náš zrak působí nepříznivě. Jaro je náročné období nejen pro imunitní systém, ale také pro naše oči. Vše začíná růst a kvést, a tak nám hrozí alergické reakce. Také vítr, slunce, prach, proto se vyplatí nosit s sebou jemně tónované brýle.

Silný vítr oči vysušuje a vhání do nich prach. Ideální je mít v kabelce i zvlhčující kapky, které vysušené oči osvěží. Kontaktní čočky částečně zrak chrání, ale nejsou samospasitelné. Také chlad ve výjimečných případech způsobuje vysychání, pálení a štípání očí, v extrémních případech zánět očních víček. Proto nebuďte dlouho v chladném a větrném počasí venku a mějte vždy po ruce uklidňující gel nebo kapky do očí.

I během řízení auta nám hrozí různé nástrahy. Například únava očí. Jednotvárnou činností je ohrožena naše pozornost, přestáváme se koncentrovat a jsou unavené i oči. Pokud jedete dlouhou trasu, udělejte si jednou za hodinu přestávku. Projděte se a zacvičte si. Také jízda ve tmě a v šeru je nepříjemná. Já to znám, trpím šeroslepostí. Naše orientace v prostoru i vnímání barev jsou za těchto podmínek horší, ideální pro oči není ani umělé světlo. V šeru vás z námahy oči může bolet hlava, oči někdy slzí, projevuje se takzvaná noční krátkozrakost. Protože máme rozšířené zornice, hrozí oslnění od protijedoucích aut. Proto si ve tmě dělejte delší přestávky a oči zbytečně nenamáhejte. Brýle do auta by měly mít obroučky dostatečně široké, abyste měli dobrý rozhled do všech stran. Musí vám perfektně sedět a nikde netlačit. Také obruby by měly být dostatečně lehké a odolné. Také samolepky na předním skle nebo různé předměty zavěšené na zrcátku omezují periferní vidění. V zorném poli byste neměli mít žádné předměty, které zhoršují viditelnost. Za volantem se vyhněte modré barvě a hodně tmavým sklům slunečních brýlí. Snižují totiž vnímání červené a zelené. V autě se často mění jasnost okolí, při vjezdu do stínu a podobně. Volte brýle se středně tmavými skly. V autě nefungují brýlová skla, která se automaticky barví na slunci.

Také plavání v chlórované vodě oči dráždí a může způsobit i matné vidění nebo dokonce zánět. Do vody byste si měli brát plavecké brýle, které vás ochrání před všemi nástrahami.

Pozor i na hygienu. Sáhnete si občas nemytýma rukama do očí a hned je ohrožujete různými infekcemi. Chlamydie, viry nebo bakterie vás obvykle doženou až do ordinace očního lékaře a čeká vás léčba antibiotiky. Proto vždy myslete na důkladnou hygienu, prsty do očí nepatří.

Ivana Niemczyková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-11
septik1
p1140810
img_3771
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.