Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Prapředci dnešních kosatců

Prapředci dnešních kosatců

V e slavném Hájkově překladu Matthioliho herbáře se píše: „Domácí kosatec nalézá se téměř ve všech zahradách a zhusta roste také na místech travnatých…s listy (květů) podvinutými nebo ohnutými rozličných barev, barvy nebeské, brunátné bělavé a žluté…“ Z více jak 400 let starého textu je zřejmé, že již v 16. století byly zahradní kosatce hojně pěstované.  

Tato květina odolala různým tzv. „květinovým trendům“ a na zahrádkách se hojně pěstuje i nyní a to v různých barvách. Pravda, jsou to hybridní kosatce vzniklé nejspíš zkřížením kosatce bledého a kosatce pestrého. Jedná se o menší rostliny s drobnějšími vícebarevnými květy. Starých historických kosatců si vážíme, neboť se jedná o nenahraditelné historické doklady, součást kulturního dědictví, které bylo součástí životního prostředí našich předků. Druhy, které se zachovaly do dnešní doby, patří mezi nejodolnějším odrůdám a dobře rostou všude, kde se zasadí. Proč píší právě o kosatcích?

Možná nevíte, že kosatec je lék i koření.
Kosatec bledý a některé klony kosatce německého se pěstovaly a místy i dodnes pěstují jako významné léčivé rostliny. Účinná látka se z nich dostává sušením oddenků. Při sušení ztrácejí nepříjemnou chuť a získávají příjemnou, fialkovou vůni. Substance se používala především při léčbě plicních nemocí, ale také jako dochucovadlo bylinných směsí a ve voňavkářství.

Pro mě je to novinka, o které jsem nevěděla, ale určitě je mnoho dalších rostlin, o kterých my laici netušíme, jak jsou pro nás užitečné.

Iva Honíšková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140733
rovna_prava_pro_vsec...
v-dolina2010-09
p1140625
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.