Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Prvosenka Jarní

Prvosenka Jarní

M áme krásné slunečné jaro a s ním začínají rozkvétat i první bylinky. Podběl lékařský už nějakou dobu sbíráme každý den a teď se pomalu připravujeme i na sběr prvosenky jarní. Prvosence taky často říkáme petrklíč.    

Pro svou krásu se stala symbolem jara, a proto ji nebudu moc představovat. Má zlatožluté květy, které příjemně voní a přináší mi je rodinka z prvních jarních vycházek.  Velmi podobná prvosence jarní je prvosenka vyšší. Liší se jen tím, že má květy jen nažloutlé a více otevřené.

Jestliže je rodinka zamění, nic vážného se neděje, oba druhy jsou více méně podobné ve svých léčivých účincích. Ale pozor, různé šlechtěné druhy prvosenky zahradní raději nesbírejte. Nejlépe sbíráme květ i s částí stonku ihned po otevření. Kořeny raději nesbíráme, ať máme co sbírat příští rok. Prý kořen není účinnější než květ. Občas manželka připravuje z mladých lístků výborné jarní saláty. V lékárně si prvosenku nekoupíte, kdo ji chce, musí si ji nasbírat.

Prvosenka je jarní bylinka, která nám pomáhá při problémech s dýchacími orgány. Uvolňuje hleny, astma, prochlazení nebo třeba chřipku. Další dobrou vlastností je, že uklidňuje, hlavně mně a manželku, děti to prozatím nepotřebují. Dále se používá při neuróze, nespavosti, migréně a je to i mírné srdeční tonikum.

Samotný petrklíč nepoužívám, mohl by vyvolávat nevolnost až zvracení, přidávám ho však do různých čajových směsí na zde uvedená onemocnění.

Květy prvosenky občas bývají přísadou do inhalačních směsí, bylinných koupelí při revmatismu, nervových postiženích, mrtvici či jiných onemocněních, při tom oceníme její schopnost očistit organizmus vnějším použitím.

Prostě je krásné jaro, my si ho užíváme a prvosenka nám v tom pomáhá.

Daniel Kurek


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
narozky
P6231588
DSC02119
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.