Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bodné rány

Bodné rány

K olikrát už se stalo, že se někdo při šití píchl a vystříklo trochu krve. Ono se říká, že když se švadlena píchne, tak se člověk, pro kterého něco šije, bude v tom líbit. Takové malé píchnutí lze považovat za jednu z nejmenších bodných ran. Samozřejmě to není žádná tragédie. Prst se pokropí desinfekcí, zalepí náplastí a než se švadlena nadá, není po ráně ani památky.

I když by to jeden ani neřekl, setkáváme se s tímto druhem ran v podstatě denně. Pochopitelně nepřímo. Bodné rány se vyskytují nejen ve filmech pro dospělé, ale také v pohádkách. Vždyť stačí, aby princ probodl zlého draka a už mu zadal bodnou ránu. V takových případech se děti spíš radují, protože dobro zvítězilo nad zlem.

Ve skutečném světě jsou však tato poranění nebezpečná, dokonce i život ohrožující, které někdy bývá opravdu smrtelné. Proto je nutné věnovat jim zvýšenou pozornost a to je také důvod, proč jsem si je vybrala jako téma dnešního článku.

Bodnou ránou rozumíme laicky řečeno proniknutí do těla ostrého rohatého předmětu. Místo vniknutí, čili tzv. vbod je nesmírně důležitý, neboť právě on pomůže k tomu, aby se poznalo, jakého charakteru bodná zbraň nebo jiný proniknutý předmět vůbec byl. Závažnost zranění nezávisí jenom na délce nástroje, ale i na tom, jak silně byl do těla vbodnut.

V poslední době se bodná zranění vyskytují čím dál častěji. Jednou z příčin, proč tomu tak je, jsou bezpochyby kriminální činy. Oblastí, která bývá nejčastěji zraněná, je břicho. Bez ohledu na to, zda se jedná o nešťastný úraz nebo trestný čin. Právě na těchto případech je, podle slov záchranářů a odborníků, nejlépe vidět, jak jsou bodné rány zrádné. Někdy to může vypadat, že rána je jen povrchní a tudíž neškodná. Bohužel i takové „malé“ zranění se může dostat hluboko do tkání a dutin těla a nadělat tam pěknou paseku. Pokud dojde k poranění dutiny břišní, jsou ohroženy hlavně játra, slezina a ledviny. Z toho důvodu není v žádném případě vhodné, abychom zranění tohoto charakteru jakýmkoliv způsobem podceňovali. To platí hlavně v případě, že nevíme, jak ke zranění došlo.

Jsou-li poranění rozsáhlejší, mezi takováto zranění patří například poranění velké cévy nebo jednoho i více vnitřních orgánů, může se u pacienta rozvíjet šok. Šok se projevuje mimo jiné těmito příznaky: bledostí, studeným lepkavým potem, žízní zraněného, závratí, usilovným dýcháním a občasným zvracením. Pokud daná osoba utrpí šok, je důležité dodržet tři zásady. Co nejrychleji a nejšetrněji ho dopravit do zdravotnického zařízení. Nesmějí mu však být podány prostředky, které tiší bolest ani tekutiny. Je ale možné zvlhčovat rty.

Bodné rány srdce jsou svým způsobem zvláštní kategorií. Často se smějeme, když někdo někoho opustí, podvede nebo hodně ublíží, že dotyčnému člověku zlomil srdce nebo, že mu do srdce vrazil nůž. Stane-li se však druhá zmíněná situace skutečností, hrozí opravdu velké nebezpečí. Právě takové úrazy totiž často končí smrtí. Úmrtnost osob, které utrpěly pronikající poranění srdce, přesahuje 80 %. Nejhorší je, že tito lidé se často ani nedostanou do nemocnice, protože zemřou ještě v průběhu incidentu nebo transportu. Krevní tlak je nestabilní a činnost srdce je oslabená, takhle se začíná zranění projevovat. Poranění v oblasti srdce a pokles tlaku vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Zákrok, nižší věk pacienta, časný transport a další příznivé faktory mohou pacientovi pomoci a zachránit ho.

První pomoc při bodných poraněních

Je třeba ránu překrýt sterilním krytím. Stlačit ji, k tomu může posloužit i holá ruka. Pokud se jedná o zející rozsáhlé zranění břicha nebo výhřez střevních kliček, musíme břicho zabalit do čistého prostěradla, nejlépe, kdyby bylo čerstvě vyžehlené. Ale můžeme použít i osušku, ručník nebo jiný kousek látky. Ale čistý! Vyhřezlé střevní kličky se nepokoušíme dostat zpátky do dutiny břišní. Nedáváme zraněnému jíst ani pít, ani kdyby si stěžoval na žízeň. Selžou-li základní životní funkce, je nutné se začít neprodleně pokoušet o resuscitaci. Bez odkladu je také třeba informovat záchrannou službu na telefonním čísle 155.

Velmi důležité je vědět, že pokud z rány zeje předmět, nevyndáváme ho, naopak jej ponecháváme v ráně a fixujeme pomocí sterilního krytí a náplasti. Daný předmět totiž zmenšuje krvácení tím, že tlačí na poraněné cévy.

Bodná poranění končí smrtí, pokud daný člověk prodělá hemoragický šok, neboli šok způsobený vykrvácením. Dojde k poškození jeho důležitých vnitřních orgánů. Zranění u něj vyvolá vážné a zánětlivé komplikace.

Skutečný příběh se šťastným koncem na závěr.

Operační středisko záchranné služby se dozvědělo o dospívající dívce, kterou během slovní rozepře bodl nožem její otec. Zjistilo se, že měla zraněné právě břicho. Lidé, kteří celou záležitost viděli, vytáhli nůž, který zel z nadbřišku. Tento zásah však způsobil závažné krvácení do dutiny břišní. Po ošetření záchranáři byla pacientka ihned převezená do nemocnice, kde se jí jali chirurgové. Operace, kterou dívka vzápětí podstoupila, se povedla. Lékaři zastavili krvácení a dívka po ukončení hospitalizace opustila nemocnici zcela zdravá.

Tak vidíte, v tomto případě všechno dobře dopadlo, jako v pohádce. Ale stejně je třeba dávat si velký pozor ostré hrany a předměty a rozhodně si s nimi nezahrávat. Nejlepší je se jich, pokud možno, vůbec nedotýkat. Nepříjemné následky za to nestojí.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303074
19-opava-jakartovice
img_3682
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.