Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Levandule si zaslouží přízeň, je nenahraditelná svými účinky

Levandule si zaslouží přízeň, je nenahraditelná svými účinky

L evandule jedna z nejoblíbenějších bylinek, která si zaslouží přízeň, je prostě úžasná a může se pochlubit vícespektrálním použitím. Zabrousíme do Francie, kde se nacházejí nekonečná levandulová pole s rovnoměrným dlouhým pásmem keříků s temně fialovými květy.

Prvotní naleziště levandule se objevily ve středomoří, ale tato bylinka si získala velkou oblibu po celé Evropě, části Asie a postupně se rozšířila i na ostatní kontinenty.

Levandule se nalézá v několika barevných vyšlechtěných odrůdách, patří tam například levandule lékařská, širokolistá, klasnatá, zubatá atd. Levandule může být dokonce viděna s bílými nebo růžovými květy.

Tato bylinka si získala neuvěřitelnou oblibu nejen tím jak je nádherná, a má mnohostranné léčebné účinky, ale našla uplatnění v kosmetickém a drogistickém průmyslu. Její uplatnění je i v kuchyni jako koření.

Vyznačuje se intenzivní vůni, už v minulosti sušená kvítka používali na osvěžení vzduchu a zároveň jako záštitu před hmyzem v domě. Levandulové pytlíčky rozmístili do skříní, prádelníků proti molům a silná aromatická vůně levandule provoněla prádlo. Byla obsažena v různých krémech, vonných olejíčcích, mýdlech, v parfémech a přidávala se i do koupelí.

Listy levandule se trhají od jara do podzimu, užití je potom jako koření a to buď čerstvé či sušené.

Květenství, ale i celé stonky s květy se trhají před rozkvětem. Jinak sklízení v době květu nebo po něm způsobuje po uschnutí, že se rozpadnou.

Stonky s květy usušíme svázané do menších kytiček a pověšené. Květy je nejlepší sušit na papíře v tenké vrstvě.

Uskladněné v nádobě neprodyšně uzavřené se přechovávají květy na čaj. Děje se tak pro zachování jejího nezaměnitelného aroma.

Účinky levandule při vnitřním užití:

 • Květy levandule (sušené) už od pradávna se používají na přípravu čaje. Levandule v čaji má sedativní účinky a proto tento čajík určitě bude ceněný všude tam, kde lidé trpí nespavostí, nervozitou, depresí, stresem, bolestmi hlavy. Doporučován bývá i ženám v obtížném období klimakteria. Východiskem se stává při žaludeční nevolnosti, plynatosti a pomáhá při kolikách jak žaludečních tak střevních
 • Svoje výborné uplatnění nachází u nemocí z nachlazení a tedy při rýmě, zánětu dutin, chřipce, angíně, bronchitidě. Inhalováním levandule se urychluje průběh léčby právě u těchto nemocí.
 • Vyrábějí se různé tinktury, výtažky, oleje, které jsou k dostání v lékárnách nebo ve specializovaných prodejnách. Vždy je potřeba řádně zjistit, jsou-li tyto výrobky doporučeny na vnitřní užití.
 • Lístky levandule se užívají do dušených jídel, pro dochucování ryb, grilovaných a pečených mas převážně ve středomoří.
 • Mírně projímá a je skvělá na játra a žlučník.
 • Uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkavání.

Účinky levandule při zevní aplikaci:

 • Uvolňující se aromatické silice z levandule jsou tou nejlepší hojivou mastí pro zneklidněnou dušičku.
 • Již v minulosti různé polštářky, pytlíčky plněné sušenými květy levandule byly pomocí při nespavosti, bolesti hlavy, smutku. Kdysi, a s tím už se asi nesetkáme, se hojně nosily na krku nebo v kapse.
 • Polštáře naplněné květy levandule uvolňují a ulehčují usínání.
 • Populární jsou éterické oleje, mohou se používat do aromalamp nebo jako přísady do relaxačních koupelí, do mýdel, tělových krémů a olejů, sprchových gelů, šampónů.
 • Levandulová koupel zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus. Svoji oblíbenost mají i ve formě sušených směsí bylinek (potpourri) různě umisťovaných v ozdobných nádobách, koších a naaranžované po domě.
 • Levandule se může aplikovat na kůži, chrání pokožku před množením zhoubných mikroorganismů. Dobrých výsledků dosahuje při užití na akné a ekzémy.
 • Levandulové oleje prostřednictvím masáže uvolňují a relaxují svaly a napomáhají od revmatických bolestí, potírají se tímto olejem i natržené svaly a vykloubeniny.
 • Olej léčí i vředy, infekční rány, povrchové záněty. Je výborná proti rozličným mykózám. Levandule zahání obtížný hmyz, jako jsou mouchy a komáři.

Jedna zkušenost na závěr, místo kapslí proti klíšťatům a blechám potírám své pejsky před procházkou do lesa zmiňovaným extra levandulovým olejem. Výborně pohlcuje zvířecí zápach a ještě k tomu odpuzuje hmyz.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

narozky6
p1140645
71_2soutezni_den_290...
luhacovice-08
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.