Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Proč kupovat biopotraviny?

Proč kupovat biopotraviny?

S nad už každý se setkal při nákupech s výrobky označenými logem BIO. Jsou to produkty z tzv. ekologického zemědělství.

Sedm důvodů, proč kupovat biopotraviny:
 1. Jsou opravdovější
  Výroba biopotravin vylučuje používání nebezpečných „éček”. To znamená, že například biokečup je vyroben opravdu z rajských jablíček. Neobsahuje žádná barviva ani aromata a jeho barva, chuť i vůně pocházejí pouze ze zralých plodů.
 2. Neobsahují škodlivé chemické látky
  Vědci upozorňují na možnou souvislost mezi zbytky chemických hnojiv a ochranných postřiků v konvenčních potravinách a určitými zdravotními problémy. Biopotraviny doporučují jako prevenci civilizačních chorob, a to především pro děti, těhotné a kojící ženy.
 3. Jsou zdravější
  Nejnovější studie potvrzují, že v biopotravinách nalezneme oproti potravinám konvenčním větší množství vitaminů a minerálních látek. Konkrétní výsledky se týkají například biozeleniny, která obsahuje až o 30 % více železa, mědi a zinku, či obilovin s vyšším obsahem vlákniny. Je to dáno tím, že vzhledem k přirozenému způsobu pěstování bez chemických hnojiv rostou pomaleji, a tudíž mají nižší podíl vody a více sušiny.
 4. Jsou chutnější
  Díky ekologickému pěstování a následnému šetrnému zpracování si biopotraviny zachovávají opravdovou, přirozenou chuť. Zkuste si nakrájet bio a konvenční mrkev a se zavřenýma očima postupně ochutnat. Rozdíl poznáte okamžitě.
 5. Obohacují náš jídelníček
  Mezi biopotravinami nalezneme i netradiční druhy potravin, které nabízejí možnost vhodného zpestření našeho jídelníčku. Jsou to například exotické druhy luštěnin, koření a bylinek či různé čajové směsi a nápoje.
 6. Šetří životní prostředí
  Vzhledem k ekologickému způsobu zemědělství nezatěžuje výroba biopotravin půdu, vodu ani další cenné přírodní zdroje. Naopak přispívá k rozmanitosti krajiny a obohacuje ji.
 7. Jejich výroba je etičtější
  Živočišné bioprodukty pocházejí od zvířat, jimž byly poskytnuty přirozené podmínky chovu. Zvířata mají dostatek prostoru, možnost volného pohybu a odpovídající stravu.
Seznamte svou rodinu s biopotravinami postupně. Bez velkých změn lze pomalu začít nahrazovat jednotlivé suroviny používané při vaření a poté novými druhy obohacovat denní stravu. Především u dětí, které bývají při výběru stravy „konzervativnější“, volte takové potraviny, na které jsou zvyklé, pouze s tím rozdílem, že nyní budou v kvalitě BIO.

Halina


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

konference-karvina04
24
krajsky-odborn09
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.