Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pivo má nejenom skvělou chuť, ale je prospěšné pro naše zdraví

Pivo má nejenom skvělou chuť, ale je prospěšné pro naše zdraví

P ojem „pivo“ je staroslověnského původu, vyplývalo z toho, že je to „mok nejobyčejnější a nejrozšířenější.“ První písemná informace z našeho území o výrobě piva je z roku 1088. Země původu je citována „Mezopotámie.“

Pivo se produkuje z chmele, vody, obilného sladu za pomoci pivovarských kvasinek.

Pivo, tento národní zdravý mok nejenom způsobuje duševní pohodu, ale i obsahuje vitamíny skupiny B, minerály a stopové prvky (draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, fluor, měď, niacin, pyridoxin, riboflavin, kyselinu listovou a pantotenovou). Avšak užívat by se mělo s mírou. Nejspíš byste měli zůstat u konzumace jednoho či dvou piv denně. I přesto, že pivo má léčivé účinky na duši, a z tohoto důvodu se těžce, tento uvolňující nápoj, bude opouštět.

Vitamíny B skupiny způsobují vzkvétání pokožky našeho těla, a tím se stává více odolnější vnějším vlivům, nadmíru pružnější a rychleji se regeneruje. Dokonce usměrňují mazové žlázy. Ovlivňují tvoření nepříjemného ekzému nebo lupenky.

Pivo a jeho léčivé schopnosti účinkují pozitivně i na akné. Klady vitamínu B1 zapříčiňují přivádění tělu energii. Je důležitý pro nervovou činnost a zároveň podporuje trávení a růst. Odstraňuje sacharidy z tkání. Hodnotný je i vitamín B6 pro lepší vstřebatelnost bílkovin a velký význam má i pro metabolismus. Usměrňovány jsou také tuky a sacharidy.

Rozumná konzumace piva nám vylepšuje krevní oběh. Chrání před infarktem či rakovinou, je to tím, že nám snižuje hladinu cholesterolu a roztahuje cévy. Antioxidačními účinky je zabráněno rozvoji rakovinotvorného bujení.

Pivo odstraňuje z našeho těla pomocí vitamínu B2 a křemíku, „HLÍNÍK“. Tento prvek (křemík) brání hliníku absorbovat se do těla. Hliník totiž vyvolává stárnutí a Alzheimerovu nemoc.

Přílišné pití piva může přivodit nepříliš pohledný pivní pupek. Dobrá zpráva sice pro konzumenty bude, že třeba jablečná šťáva nebo mléko, ale i kolové nápoje jsou kaloričtější než pivo, které prý neobsahuje tuky a cholesterol.

Pivo nám skvěle podpoří trávicí ústrojí, povzbudí chuť k jídlu a zrychlí trávení, zvlášť jeho pomoc ocení lidé, kteří trpí na různá onemocnění zažívacího traktu. Alkohol v pivu zase zabrání rychlému uvolňování vápníku z kostí. Pivo je vlastně podpůrný prostředek na léčbu kloubů a zpomaluje proces osteoporózy.

Kyselina listová se nachází také v pivu, je významná pro budoucí těhotné maminky. Pozitivně snižuje riziko patra u novorozenců a omezuje vznik rozštěpu páteře. V těhotenství si dopřejte bezalkoholové pivo, poněvadž alkohol vede ke vzniku tělesných a duševních abnormalit plodu. Díky kyselině listové se urychluje hojení ran a vytváření červených krvinek. Podporuje růst svalů, což určitě uvítají sportovci.

Pivo je výborné proti vzniku močových i žlučových kamenů, díky tomu, že zapříčiňuje vylučování žluče.

Vzhledem k velkému množství obsahu minerálů a vitamínů je pivo doporučováno ženám v období klimakteria. U těchto žen dochází k různým metabolickým změnám kvůli úbytku ženských hormonů, postrádají minerály a vitamíny. U žen v produktivním věku se můžou projevovat různé nemoci a poruchy (například osteoporóza, ateroskleróza).

Pivo je velmi oblíbené pro svoji nezaměnitelnou hořkou chuť většinou zlaté či temně hnědé barvy. Vyrábí se rozličné druhy piva. Tajemstvím nezůstává třeba konopné pivo a oblíbené je i kvasnicové pivo.

Dělí se na čtyři skupiny – světlé, polotmavé, tmavé, řezané. Dále se řadí do podskupin: lehká, výčepní, ležáky, speciální, portery, se sníženým obsahem alkoholu, se sníženým obsahem cukrů, kvasnicová, pšeničná, nealkoholická, ochucená, spodně či vrchně kvašená, stout, porter, trapist, pils, bock, märzen, bavorského typu.

Pivo se skládá z kvalitní vody a tím se zabraňuje dehydrataci organismu, jeho obsah alkoholu je nízký a účinkuje jako antistresový lék.

Milovníci piva jsou šťastnější a mají neuvěřitelně nižší riziko srdečních a cévních komplikací. Mějte teda na paměti rozumnou denní míru a nezapomeňte, že požitím piva si likvidujete napětí a zapomínáte na stres a stáváte se mnohem přátelštější.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-01
10-opava-jakartovice
v-dolina2011-10
33
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.