Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Podběl lékařský

Podběl lékařský

P odběl lékařský, léčivá bylinka, která rozkvétá mezi prvními na naších loukách, podél cest, v lomech a na březích potoků, řek. Roste v údolích i na horách, líbí se mu i v příkopech. Je to tak nenáročná rostlina, ale trochu dává přednost vlhku. Roste od pradávna všude kolem nás, po celé Evropě kromě horských hřebenů, dokonce i v severní Africe a taky v Asii.

Tuto bylinu znali naši předci odpradávna, již Diskurides ji navrhuje při dýchacích obtížích, suchém kašli a proti zánětům, doporučuje obklad z listů. Je mnoho starých knih, kde se zmiňují o podbělu, například při léčení jater, nebo tam, kde je třeba účinků chladivých a vlhkých. Často se využíval i při popáleninách, nebo bodnutích hmyzem.

V současné době se sbírají jak květy, tak lístky pro svůj obsah vitamínu C, draslíku, vápníku a spoustu dalších látek, jako je například inulin (sacharid i pro diabetiky). Podběl obsahuje také velké množství slizu a tříslovin, které pomáhají při kašli a zánětech průdušek. Uvolňuje křeče a dezinfikuje, je antialergický a močopudný. Používá se i zevně na hojení zánětů, ran a ekzémů.

Po rozkvětu, což bývá někdy koncem března, začínáme sbírat květy, o měsíc až dva později i zelené listy. Nasbírané sušíme ve stínu a usušené skladujeme v dobře uzavřených sklenicích, aby nám nenavlhly a neplesnivěly.

Můžeme je využít i v kosmetice, děláme například pleťovou masku, která uklidní, prokrví a napne pleť.

Podběl můžeme, zvlášť na jaře, zařadit i do jídelníčku do různých polévek, salátů a nádivek, ale je to droga, tak opatrně s ní.

Jestliže se vydáte na sběr brzy na jaře, nechte nějaká kvítka taky pro včely, ať mají příjemné jarní probuzení, určitě je to potěší (mé včely zrovna vidím z okna, zrovna jak na podbělu sedí a sbírají).

Daniel Kurek


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P1090954
18-opava-jakartovice
v-dolina2010-13
72_2soutezni_den_290...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.