Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ekzém není jenom jeden

Ekzém není jenom jeden

T rpí Vaše dítě ekzémem? Vy jste už vyzkoušeli všelijaké pudry, masti a jiné léky, ale nic nezabírá tak, jak byste si přáli? Nejvíc Vás na tom trápí, že si nejste tak docela jistí, o jaký typ ekzému se jedná, pro samé starosti v zaměstnání, o domácnost a o rodinu nemáte však čas zjišťovat to? Je-li ve Vašem případě odpověď na tyto otázky „ano“, pak si rozhodně přečtěte tento článek.

Možná Vám pomůže odhalit, co vlastně Vaše dítě trápí. Když se ví, co se léčí, bývá léčba snadnější. Prostřednictvím ekzému kůže reaguje na celou řadu příčin. Ti, kteří už ekzém někdy měli, dobře vědí, jak je bolestivý, zánětlivý i to, že není tak snadné se jej zbavit, jak se zdá. Moderní medicína pomáhá zmírnit projevy onemocnění, bohužel neposkytuje příliš velkou naději na úplné vyléčení. To je důvod, proč se lidé v poslední době čím dál víc obracejí na přírodní léčbu. Té se daří frekvenci a intenzitu projevů ekzémů omezovat efektivněji, navíc je bezpečná.

Ekzém se může projevovat více způsoby. Například tím, že určitá mísa na kůži oschnou. Poté zčervenají a zaníti se. Může se však také objevit v podobě malých praskajících puchýřků. V tomto případě často dochází k vytvoření strupu s prasklinami. Je víc než pochopitelné, že neškrábat se, když něco neustále svědí, je téměř nemožné a vyžaduje to víc jak pevnou vůli. Oplatí se ale vyzkoušet to. Škrábáním totiž puchýřky znečišťujeme a ony v důsledku toho mohou začít hnisat. Pří škrábání nám však hrozí nejenom nečistoty, ale i dlouhodobá infekce nebo krvácení popraskané kůže. Nepříjemné svědění je jedním, ale nikoliv jediným příznakem onemocnění. Další příznaky jsou spíše psychického charakteru. Postižený může například trpět poruchami spánku a špatně se soustředit. Často u nich bývá zaznamenána větší popudlivost. Tato nemoc mívá velmi negativní vliv i na sebevědomí nemocného. Je to způsobeno tím, že ostatní lidé se na něj někdy rozpačitě dívají. Jiní se snaží vyhýbat se postiženému, aby se nenakazili. Tato domněnka je ale zcela mylná, ekzémem se nelze nakazit.

Typy ekzémů

Dráždivý kontaktní ekzém. Při tomto druhu ekzému kůži nepříznivě ovlivňuje časté odstraňování mastnoty, která je pro ni přirozená. Dochází k tomu v důsledku častého mytí a sušení rukou. Svůj podíl na vzniku ekzému mohou mít také zima, vítr nebo extrémně suché podmínky, v těch totiž kůže praská. Dalšími „nepřáteli“ naší kůže bývají chemické prostředky, to znamená průmyslové oleje, ale také mýdla, která jsou běžně využívána v našich domácnostech. Snad nejhorším obdobím pro tento ekzém je zima, během tohoto období se zhoršuje. Ekzém se sice časem zahojí, ale to neznamená, že je pokožka na postiženém místě zcela v pořádku. Její poškození, i kdyby bylo hodně malé, snadno vyvolá velmi silnou reakci. Protože kůže je citlivá i několik let po zahojení ekzému.

Při alergickém ekzému reakce nastane, když daný člověk přijde do kontaktu s látkou, na kterou je alergický. Obvykle je tato reakce vyvolána základními kovy, třeba niklem. Mohou jej ale způsobit i prachobyčejné náplasti nebo guma, kosmetické přípravky, určité druhy rostlin, lepidla, či barvy. Nejzajímavější na tom je, že alergie se u tohoto typu ekzému nemusí projevit hned. Někdy trvá celé měsíce nebo dokonce roky, než se citlivost projeví.

Lidé, kteří trpí atopickým ekzémem, jsou náchylnější na alergickou reakci kvůli dědičnosti. Snadněji je skolí nejen ekzém, ale také astma nebo senná rýma. Určení příčiny vzniku ekzému bývá velmi složité. Obvykle je příčinou prach v domácnosti, pyl a kočičí nebo psí srst. Ekzém se objevuje postupně na různých částech těla. Prvním místem výskytu je hlava nebo tváře. Později se může rozšířit na krk, ruce, paže a přední část nohou. Občas jej můžeme vidět i na zádech a hrudníku. Na zápěstích, pod lokty, koleny a na stehnech, tam všude se ekzém usídluje na tělíčkách batolat a starších dětí.

Seboroický ekzém postihuje jak děti, tak dospělé. Dětský seboroický ekzém se projevuje silnými hnědo-zelenými mastnými místy, které se vyskytují na hlavičce a často také na čele dítěte. Dalším příznakem, který se později dostaví, je popraskaná kůže, která mívá většinou červený okraj. Všimnout si jí můžeme opět na hlavě, za ušima, v podpaždí, dokonce i na očních víčkách. V případě, že dítě nosí plenky, může kůže popraskat a začervenat se i na hrudníku. „Výhodou“ této nemoci je, že není dědičná. U dospělých má seboroický ekzém podobu červených svědících míst na obličeji, především na nose a obočí. Tento ekzém se však nevyhne ani hlavě, krku, podpaždí, zádům a hrudníku.

Nošení dětských plen může také způsobit vyrážku. Jedná se o popraskanou červenou kůži, která bolí. Občas se na ní mohou objevit puchýřky. Pokožka takovýmto způsobem často dráždivě reaguje na moč a stolici.

Diskoidní ekzém, Ekzém craquele, Neurodermatilis, Varikózní ekzém, Pontus, dyshydrotický ekzém, to všechno jsou další druhy ekzému, se kterými se můžeme setkat. O většině z nich se však již nebudu blíže zmiňovat, abych Vám nenadělala v hlavě zmatek, a aby se Vám typy ekzémů nezačaly plést. Upozorním Vás pouze na několik faktů, o kterých se domnívám, že jsou důležité. U diskoidního ekzému je nutné zdůraznit, že červené, svědící, mokvavé skvrny ve tvaru mince, k jejichž tvorbě dochází, se velice snadno infikují. Neurodermatilis si člověk způsobuje sám, pokud nervózně škrábe a tře svou kůži. Vysktuje se především na krku nebo rukoou a postihuje převážně unavené lidi. Ekzémem citlivým na světlo trpí pravděpodobně docela dost lidí a někteří z nich o tom možná ani nevědí. Proto jsem myslela, že by nebylo vhodné jej vynechat. Tento ekzém je v podstatě alergickou reakcí na sluníčko. Místem, kde se vyskytuje, jsou pochopitelně ty části těla, ke kterým má slunce bezprostřední přístup, například krk, ruce, obličej a ramena. Často bývá důsledkem spálení kůže.

Lék, který by byl dokázal vyléčit pokožku, která se potýkala s ekzémem, dosud nebyl objeven. Pomocí různých přírodních způsobů lze však pokožku vyčistit, reakci podrážděné kůže na minimum a tím zvýšit její odolnost vůči ekzémům. Jedním z vhodných způsobů je použití bylinných produktů. Některé mohou zklidnit podrážděnou kůži a jiné posílit celkovou obranyschopnost organismu.

Ačkoliv existují lékaři, kteří alternativní medicíně nedůvěřují, já myslím, že v případě ekzému se vyplatí spolehnout se na ni. Tak to zkuste, pokud máte s ekzémy nebo s kůží potíže. Pevně věřím, že Vám to pomůže.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9040
01
PA062156
v-dolina2010-12
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.