Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ostřejší zrak

Ostřejší zrak

H lavní příčina slepoty na celém světě je zjizvení nebo zakalení rohovky. Poškozeným očím sice může celkem bez problémů vrátit zrak její transplantace, vzhledem k nedostatku dárcovských rohovek však na ni mnohde ve světě musí lidé čekat dva až tři roky.

Problému se chopila doktorka May Griffithová z Linköpingské univerzity ve Švédsku.
Rozhodla se, že se pokusí vyrobit rohovku umělou.

Po deseti letech práce se to jí a jejímu týmu také opravdu podařilo. „Použili jsme syntetický kolagen vyprodukovaný kvasinkami. Chemicky jsme ho zpracovali a zformovali tak, aby tvarem a velikostí odpovídal normální lidské rohovce,“ vysvětluje May Griffithová. Tělo tento kolagen neodmítá.

„Podařilo se nám docílit toho, že buňky a nervy cizím materiálem prorostou a vznikne ‚regenerovaná‘ rohovka, která se podobá normální, zdravé tkáni.“ Dodala M. Griffithová.

Při klinické zkoušce, která nedávno proběhla na Linköpingské univerzitě, implantovali novou rohovku deseti pacientům. Všichni dnes vidí stejně dobře jako ti, kteří běžným způsobem získali rohovku lidského dárce.

Cartouche


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303047
p1140741
15_zahajeni_2609-103...
PA062150
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.