Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Dornova metoda šetrným způsobem srovnává páteř a klouby při aktivním pohybu pacienta

Dornova metoda šetrným způsobem srovnává páteř a klouby při aktivním pohybu pacienta

D ornova metoda je velmi jemná manuální terapie. Pomocí této metody jsou obratle a klouby vráceny do původní přirozené polohy. Poté, co jsou klouby a obratle vráceny do původní polohy, pacient zaznamenává okamžitou úlevu.

Zakladatelem se stal Dieter Dorn z Německa. Pracoval na zahradě, kde si zablokoval námahou záda a nejrychlejší pomoc v tu chvíli představoval místní kovář, jenž mu jemnou manipulací a jemným tlakem prstů (palců) nebo celýma rukama na daných místech dokázal záda napravit. Pan Dorn se začal více zajímat o techniku, protože byl uchvácen, s jakou lehkostí se problému zbavil. Rozšířil si další zdravotní poznatky z fyzioterapie a vznikla Dornova metoda.

Touto metodou se napravují klouby a obratle a zároveň se vyrovnává celková statika těla. Provádí se za aktivního pohybu a spolupráce pacienta, šetrným jemným tlakem.

Dornova metoda srovnává rozdílnou délku dolních končetin, vyrovnává rotace kyčelních kloubů, koriguje vysunuté ploténky, odstraňuje bolesti spojené s nerovnostmi páteře, mravenčení v nohou i rukou, bolesti hlavy, srovnává i kostrč. Vybočená kostrč může způsobovat bolesti hlavy s pocity zablokované krční páteře. Je důležité mít správné postavení pánve, které je nezbytně nutné k napravování vbočených palců na nohou. Vzhledem k provázanosti páteře se zásobováním nervových vláken vnitřních orgánů dochází ke zlepšení funkcí vnitřních orgánů. Nepříjemné potíže jako bolesti ramen, migrény, bolesti a brnění vystřelující do nohou, i ostatní potíže, srovnáním posunutých obratlů, úspěšně ustávají.

Většinou po aplikování Dornovy metody je doporučeno tři dny si hlídat, aby ošetřovaná místa neprochladla a snažit se nezatěžovat fyzickou námahou tato místa. Organismus potřebuje tři dny k regeneraci a výměně informací o nové situaci v organismu. Tudíž bolest se může střídavě objevovat, mizet až následně zmizí úplně.

Dornova metoda je vysoce účinná, ale je nutná spoluúčast pacienta. Pokud mají být účinky trvalého rázu, je potřeba odstranit špatné pohybové návyky. Délka terapie se pohybuje v rozmezí 1–2 hodin dle stavu pacienta.

Rychlé řešení většinou neexistuje, proto Dornovu metodu nelze doporučit netrpělivým. Klasickou medicínou nejsou řešeny příčiny, ale vada bývá obvykle rychle stabilizovaná a fixovaná, to způsobuje ovšem, že příčina není vyřešena.

Dornova metoda je vhodná při:
 • bolesti zad
 • bolesti kyčlí
 • bolesti kolen, zápěstí
 • migréně a bolesti hlavy
 • při tenisovém lokti
 • skolióze
 • rozdílné délce končetin (pokud to není vrozená vada)
 • posunu kostrče
 • otoku dolních končetin
 • při křečových žilách
 • při v bočeném palci

Tato metoda není vhodná při:
 • artróze 3-4 stupeň
 • Bechtěrevově chorobě
 • operaci páteře
 • osteoporóze
 • endoprotéze (umělý kloub či obratel)
 • zánětu v těle, revmatoidní artritidě
 • při onkologických onemocněních
 • vyhřezlých meziobratlových plotének – je potřeba konzultovat s lékařem (záleží na místu a rozsahu vyhřeznutí)
 • akutním ústřelu
 • brzy po úrazech, zlomeninách, operacích (6 týdnů)
 • rakovině

Před ošetřením Dornovou metodou je vhodné nejdříve uvolnit zatuhlé svalstvo masáží.
Dornova metoda má určitou metodiku, systém, ze kterého vychází.
Nejdříve se srovnávají dolní končetiny – kyčle, kolena, kotníky. Když jsou srovnané dolní končetiny, vyrovnaná pánev, pak přijdou na řadu obratle ve všech segmentech, tj. kostrč, bederní, hrudní a krční. Obratle se vrací za spolupráci klienta (pohyb nohou či rukou) do svých původních, přirozených pozic.

Mnoho lidí často ani neví, že mají nestejnou délku končetin, už jenom rozdíl několika milimetrů má vliv na celé tělo.

Proto se klade důraz na srovnání délky dolních končetin, automaticky se narovnává i osa těla. Změní se rozložení zátěže na hlezenní i kolenní klouby, přetížené svaly kolem páteře mohou více relaxovat, a tím atrofované svaly se mohou více zapojovat do činnosti.

Spousta deformit páteře, bolestí zad a kyčlí si způsobíme sami, díky sezení s nohou přes nohu. Tímto sezením se časem přizpůsobí celá pánev, nadzvedne se celá kyčelní lopata a dochází k posunu v „SI skloubení“, noha se prodlouží. Posléze reakce páteře je skoliotické vybočení do strany, a bolest zad či kyčlí je na světě. Rozdílná délka končetin má vliv na celou páteř.

Dornova metoda bývá často doplňována „Breussovou masáží“. Je to relaxační, uvolňující masáž, při které se aplikuje třezalkový olej. Tento olej proniká do hloubky, kde vede k nabobtnání meziobratlových plotének a k uvolnění páteřních nervů, velice dobře působí i na psychiku.

Spolupráce Dornovy metody a Breussovy masáže, nabízí možnost jak pomoci lidem nenásilným způsobem navrátit páteř ke svému středu.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303066
33
img_3652
m-r-polsko2011-03
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.