Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jedno komáří štípnutí může někdy člověka stát život

Jedno komáří štípnutí může někdy člověka stát život

M yslíte, že název článku je nepřiměřeně děsící a zároveň zcela nepravdivý? Kéž by tomu tak bylo. Všichni víme, jak je nepříjemné štípnutí obyčejného komára. To však jenom svědí a v dnešní době existuje celá řada mastí, které nás tohoto pocitu ve chvíli zbaví. Existuje však komár, jehož štípnutí může způsobit záchvatovitou nemoc, která někdy bohužel končí smrtí.

Většinou si stěžujeme na bolesti, které nás trápí a zajímáme se jen o onemocnění, která se vyskytují v našem okolí. Částo nás ani nenapadne, že v jiných zemích lidé denně bojují s nemocemi, které jsou daleko horší a nebezpečnější než ty naše a že těmto lidem jde skutečně o holý život. Tento článek bude proto věnován jedné z tropických nemocí zvanou malárie.

Jak bylo již uvedeno, jedná se o záchvatovité onemocnění, které se vyskytuje v tropickém a subtropickém pásmu. Především v chudých zemích jakými jsou Kambodža, Keňa, Nigérie, Uganda a mnoho dalších. V těchto zemích je přirozeně největší riziko nakažení. Věřte nebo ne, tato nemoc ročně postihne až 300 miliónů lidí a jeden milión připraví o život. V mírném pásmu se s malárii setkáváme spíše ojediněle, ale může k tomu dojít. Onemocnění obvykle rozšíří nakažený jedinec, který si ji přivezl z malarického pásma. Nebezpečí nakažení hrozí také v okolí velkých letišť, kdy parazit způsobující tuto nemoc přicestuje letadlem. V takovém případě se jedná o tzv. letištní malárii.

Proč k onemocnění malárii vůbec dochází? Tato otázka trápila lékaře dlouhá léta. Nejdříve byly za příčinu jejího vzniku zapáchající bažiny. Právě této domněnce vděčí nemoc za svůj název. Slova, ze kterých je složen totiž znamenají špatný vzduch. Teprve v roce 1880 byla na výše zmíněnou otázku nalezená správná odpověď. Nemoc způsobuje parazit, kterého přenášejí samice komára Anopheles.
K nakažení dojde při sání této samičky a infekce se dostane do krevního oběhu člověka, kde se parazit dále rozmnožuje. Nejdříve napadá buňky jater, kde dlouhodobě přežívá a poté odtamtud přechází i do červených krvinek, jeho rozvoj tím však nekončí. Velkou nevýhodou onemocnění je, že jeho první cykly jsou bez příznaků. Proto se nemoc může projevit až za deset dní nebo také za několik měsíců po kousnutí komárem. Parazitů, které způsobují malárii jsou tři druhy a podle nich rozdělujeme nemoc do tří skupin:
  1. tropická malárie
  2. malárie třídenní
  3. malárie čtyřdenní (dříve čtvrtodenní zimnice)
Z vyjmenovaných nemocí je nejnebezpečnější a nejvážnější tropická malárie. Ta je totiž životu nebezpečná. Při této nemoci se totiž červené krvinky obvykle přilepují ke stěnám cév, čímž postupně poškozují vnitřní orgány. Kvůli tomu dochází k ucpání cévy a to představuje vážné následky hlavně pro mozek, ledviny a jiné orgány, které zásobují.

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, malárie patří mezi pět nejčastějších důvodů, proč umírají malé děti a novorozenci. Nemocné děti se rodí předčasně a mají nízkou porodní váhu. Infikování způsobí, že takové děti a novorozenci později trpí epilepsií, anemií a jinými neurologickými potížemi, které často souvisí s poškozením mozku.

Pobyt v malarické oblasti sám osobě představuje rizikový faktor. Setkání s domorodcem může také znamenat nebezpečí. Tito lidé bývají infikovaní. Nejsou totiž obvykle chránění očkováním, protože stát na to nemá peníze. Nebezpečí hrozí také dětem, jejichž matka se během těhotenství nakazí malárii a tím pádem je infikovaný i plod.

Doba, než se malárie projeví, může trvat týdny i měsíce. Její projevy jsou však ze začátku velmi nespecifické, jedná se například o bolest hlavy a svalů, nevolnosti, zvracení a světloplachost. Charakteristickým příznakem malárie je malarický záchvat, při které dochází k praskání červených krvinek naplněných parazitem. Průběh záchvatu je následující. Prvních deset až patnáct minut má nemocný třesavku a náhle cítí mrazení. Vysoké horečky, které se vzápětí dostaví, trvají dvě až šest hodin (někdy i déle). Třetí a poslední části záchvatu je mohutné pocení, které následuje po překonání horečky. Když záchvat skončí, cítí se nemocný dobře do té doby, než nastane další. Pokud nemoc není léčena, je opakování záchvatů pravidelné. Záchvaty mohou trvat několik týdnů i měsíců, ale postupně jsou méně intenzivní. Malárie je bezprostředně spojená s anemií, což je snížení počtu červených krvinek v důsledku jejich praskání. Zcela zdravým lidem, kteří se nakazí malárii třídenní nebo čtyřdenní průběh nemoci obvykle neuškodí. Více než samotný parazit poškodí pacienta spíše reakce jeho organismu na parazitovu přítomnost. Onemocnění se diagnostikuje v laboratoři u lékaře. Pomocí mikroskopického vyšetření krve lze zjistit nejen zda parazit v krvi skutečně je, ale také o jaký druh parazita se jedná. Dané vyšetření je nutné několikrát opakovat, aby se poznalo, v jakém stádiu je parazit a tím pádem i onemocnění. Vyšetření a metod, které parazita odhalí existuje však mnohem víc.

S léčbou je třeba začít okamžitě již při prvních příznacích, ba, co víc při samotném podezření, že by se mohlo jednat o malárii. Jak je známo, malárie ohrožuje život, proto se člověk, kterého postihne, v žádném případě nevyhne hospitalizaci. Nejklasičtějším lékem na malárii je chinin, který mimo jiné snižuje horečku. V současné době existují i jeho chemické preparáty. Dnes se však spíše používá chlorochin, na ten je však v současnosti hodně rozšířená resistence. V druhé řadě bývá podáván chinin sulfát, Daraprim a další látky. Účinnou látkou, která je pro léčbu onemocnění velmi důležitá je Primaquin. Tato látka totiž slouží jako prevence návratu nemoci. Především tropickou malárii může zkomplikovat mozková malárie, otok plic, snížení hladiny cukru v krvi nebo tubulární nekróza ledvin.

Lidé, kteří žijí v oblastech, kde se malárie vyskytuje, získávají částečnou imunitu opakovaným proděláváním nemoci a její průběh je pak méně intenzivní a krátkodobý. Lidé, kteří se chystají do těchto oblastí, se musí chránit speciálním očkováním hlavně proti malárii a také dalším nemocem nebo chemoprofylaxií. Je to prevence obsahující nejen léky (antimalarika), ale i opatření proti komárům. Léky je nutné užívat v přesných hodinách denně před odjezdem, po celou dobu pobytu i po návratu domů. Těhotné ženy nesmějí užívat antimalarika, protože mají nežádoucí účinky na plod. Kromě zmíněných preventivních opatření, mohou v malarických oblastech pomoci i správný oděv a obuv. Za soumraku, kdy komáři vylétají z úkrytů, je lepší nezdržovat se venku.

Malárie (především tropická) je skutečně nebezpečné onemocnění. Počet lidí, které ročně zabije a postihne, je přímo šokující. Doufejme tedy společně, že se časem všechno obrátí k lepšímu.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

06-opava-jakartovice
38_1soutezni_den_270...
m-r-polsko2011-12
img_3778
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.