Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Hypotyreóza

Hypotyreóza

N ázev hypotyreóza Vám nejspíš příliš neřekne, ale hypofunkce štítné žlázy nebo snížená funkce štítné žlázy už by Vám mohla být bližší. Při hypotyreóze neprodukuje štítná žláza dostatečné množství hormonů. Tímto v dnešní době poměrně častým onemocněním trpí hlavně ženy kolem padesáteho roku života (v Čechách je to 15 až 20 %).

Může však postihnout i mladší ženy. U nemocí spojených se štítnou žlázou jsme spíše zvyklí na to, že je postižený orgán větší. V případě hypotyreózy bývá obvykle menší než normálně, ačkoliv se někdy může i zvětšit.

Příčin vzniku onemocnění je samozřejmě víc. Tou nejčastější je zánětlivá porucha (autoagresivní hashimotová tyreoiditída), která způsobuje, že se tvoří látky, které poškozují vlastní štítnou žlázu. V dřívějších dobách byl za další příčinu považován dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již při narození dítěte. Tento problém však již dnes téměř vymizel, protože jsou běžně dostupné mořské ryby. Jód se přidává také do soli vody a zubních past. Hypofunkce štítné žlázy hrozí i těm lidem, kterým byla chirurgicky odstraněna štítná žláza nebo těm, kteří podstoupili léčbu radioaktivním jódem. Tato léčba se používá zejména u onkologických onemocnění. Když se hypotyreóza neobjeví ihned po léčbě, neznamená to ani v nejmenším, že se neobjeví vůbec, a že má pacient vyhráno. Naopak, je třeba, aby pacient i nadále zůstal pod dlouhodobým lékařským dozorem, protože nemoc se může projevit i za pár let. Hypotyreóza může být i vrozená. K onemocnění dochází také kvůli nádorovému onemocnění, nevyvinutí štítné žlázy, většímu přísunu látek narušujících tvorbu hormonů štítné žlázy. Další příčinou mohou být léky nebo potrava.

Všechny výše uvedené příčiny nazýváme primárními. Existuje ještě příčina sekundární, kterou je snížená tvorba tyreostimulačního hormonu (THS). Tento hormon má na starost normální produkci štítné žlázy.

Rizikové faktory

V nebezpečí jsou lidé, kteří mají nemoc štítné žlázy v osobní anamnéze nebo v rodině. Také ti, u kterých byla provedená radioterapie v oblasti krku nebo v horní části hrudníku. Riziko onemocnění je i u diabetiků nebo lidí trpících jinou autoimunitní chorobou. Kromě toho nemoc ohrožuje také ženy po padesátce nebo ženy v prvním trimestru těhotenství.

Příčiny a projevy nemoci

Hormony štítné žlázy ovlivňují činnost mnoha orgánů a tkání našeho těla, proto i příznaky a projevy hypofunkce štítné žlázy bývají různorodé. Ze začátku je vývoj nemoci pozvolný a potíže jsou méně charakteristické (únava, zácpa, suchá kůže). Potíže do jisté míry ovlivňuje věk a celkový zdravotní stav daného člověka. V případě, že je choroba plně rozvinutá, objeví se dříve či později další příznaky a pak už je nemoc typická. Celkové zpomalení organismu, ke kterému u této choroby dochází, je způsobeno sníženou spotřebou kyslíku. Tu zapříčiní právě nedostatek hormonů štítné žlázy. Nemocný je unavený, spavý, rychle se vyčerpá. Rovněž si často stěžuje na chlad, nosí teplé oblečení a chce být v teplém prostředí. Kromě celkového zpomalení organismu se takovým lidem zpomaluje metabolismus a pohyb střev, proto bývá zácpa součástí nemoci. V těžších případech může dojít i k neprůchodnosti střev a následnému rozšíření střeva. Organismus zadržuje tekutiny a hromadí je především v dolních končetinách, což vede k tuhému prosáknutí kůže. Je to také důvodem, proč nemocní přibírají na váze. Projevy, které jsem dosud popsala, byly vesměs vnitřní. Snížená funkce štítné žlázy se však projevuje i na vnějšku. Například velmi suchou olupující se pokožkou, roztřepením a lámáním nehtů, pomalého růstu nehtů, vlasů, vousů a jiného ochlupení. Vlasy vypadávají ve větším množství a někdy může dojít k plešatosti. Tuhá a odulá nažloutlá tvář s prosáklými nebo dokonce oteklými očními víčky, mohou také poukazovat na druh nemoci. Lidé trpící touto nemocí mají navíc zpomalený puls, vysoký krevní tlak a často cítí krátkodobé, ale silné bušení srdce. U žen se navíc vyskytují poruchy menstruace a důsledkem toho v nejtěžším případě může být, že žena nebude schopna donosit a porodit životaschopné dítě.

Před zahájením léčby se samozřejmě musí provést řada vyšetření, aby se potvrdila diagnóza a zjistila její vážnost. Lékař se nejdříve vyptá pacienta na výskyt onemocnění v rodině a na to, zda netrpí některou z antiimunitních chorob. Neděste se, když Vám prohmatá štítnou žlázu. Je to nezbytné ke zjištění její velikosti a tvaru. Následovat budou krevní testy, které ukáží, jak velká je hodnota hormonů v těle a případně i hodnotu protilátek ve štítné žláze. Vyšetření ultrazvukem se také nevyhnete, ale biopsie se provádí jen ve výjimečných případech. Léčení snížené funkce štítné žlázy je celoživotním procesem. Nejpodstatnějsím a nejdůležitějším krokem je užívání správných dávek léků, které dodají tělu chybějící hormon. Při užívání těchto léků je nutné držet se předpisu. Vynechávání pravidelných kontrol (jednou za 2 až 6 měsíců) není vhodné kvůli správnému dávkování léků. Obvykle se tento druh léků užívá odděleně než jiné a na lačno, asi tak 30 minut před jídlem, aby byl lépe vstřebán.

Komplikace onemocnění

Toto onemocnění je velmi nepříjemné a projevů má víc než dost, jak jste si sami mohli přečíst. Přesto u něj mohou nastat komplikace a mnohdy velmi vážné. Například zvýšení cholesterolu a jiných tuků v krvi a to může znamenat nebezpečí aterosklerózy a s ní spojených chorob. Pokud nemocný užívá příliš velké dávky hromonů, hrozí, že se u něj rozvine osteoporóza. Ženy se sníženou funkcí štítné žlázy mívají problém otěhotnět a v některých případech se jim to vůbec nepodaří. Zvlášť důležité je nemoc včas diagnostikovat a začít léčit u žen v jiném stavu. Není-li totiž plodu, především v prvních týdnech těhotenství, podávána přiměřená dávka hormonů, může to poškodit jeho psychomotorický vývoj.

Nemocní si sami mohou pomoci, když budou především dodržovat pokyny lékaře a správně s ním spolupracovat. Naše fyzická i psychická námaha by měla být pokud možno co nejmenší. Vliv na zlepšení stavu má i správná strava. Ta by měla obsahovat hlavně mořské ryby nebo řasy, neboť tyto potraviny mají v sobě hodně jódu. Užívání doplňků stravy obsahujících jód není zakázáno. Ale je nutné dohodnout se před tím s lékařem. Zeleninu, jako je růžičková kapusta, kedlubny, brokolice nebo květák bychom měli konzumovat v rozumné míře, v opačném případě by nám mohla uškodit. Živočišných tuků je vhodné jíst co nejméně a nahrazovat je raději rostlinnými.

Omezení nejsou zrovna snadná a není jich málo, ale sebekontrola a pevná vůle jistě pomůže všem, kdo s hypofunkcí štítné žlázy válčí.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-503
P6265921
08-opava-jakartovice
43_1soutezni_den_270...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.