Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Voda nejen k pití

Voda nejen k pití

V oda je nejen k pití, ale také působí účinně a blahodárně na lidský organismus ve formě koupelí.

Z historie

Zhruba v polovině 20. století vynalezl Ital Roy Jacuzzi systém hydromasážních trysek, ke kterým později přibyly přídavné masážní přístroje zavěšované přes okraj vany. Časem se začal systém trysek, který nahradil jediný zdroj tryskajícího proudu, zabudovávat přímo do těla vany, které v dnešní době můžeme klidně zakoupit v obchodě (sice moc drahé, ale účinné).

Působení a účinky na lidský organismus

Proud vody směšovaný se vzduchem působí na lidský organismus mechanicky, tepelně a psychicky. Vzduchové bubliny společně s vodou jemně masírují měkké tkáně, čistí pokožku, podporují látkovou výměnu, zvyšují prokrvení kůže i podkoží svalů. Při správném nasměrování proudu napomáhají krevnímu oběhu a činnosti srdce. Je to však i příjemná koupel, po které se cítíme vždy skvěle, lehce a plní elánu.

Účinky hydrotermické lázně

Při hydrotermické lázní o teplotě 37 až 43 °C, je teplo předáváno tělu podstatně rychleji nežli v případě koupele ve vaně. Prouděním vody, která je v přímém styku s pokožkou dochází k zahřátí krve a tím k rozšiřování cév a zlepšení periferního prokrvení. Zvětšený objem krve z kožních kapilár je pak odváděn do celého těla a tím se zrychluje tepová frekvence. Celkovým zvýšením teploty dochází ke zrychlení látkové výměny, odbourávání škodlivých látek v těle a intenzivnímu spalování tuků. Dochází také k zrychlení dechové frekvence a celkovému prohloubení dýchání.

Princip hydromasážního systému

Tryskami se do vody vhání směs vody a vzduchu, která příjemně masíruje tělo. Účinek masáže neovlivní počet trysek, ale jejich správné nasměrování. Vždy by měly mířit na povrch těla pod ostrým úhlem. Proud vody se vzduchem má být orientován od končetin směrem k srdci (toto nastavení podporuje návrat žilní krve zpět do srdce).

Myslím si, že kdo ještě nezkusil hydromasáž po přečtení tohoto článku tak určitě učiní. Já sama toho využívám dost často. Pomáhá to nejen fyzicky ale i psychicky a hlavně je to přístupné všem i handicapovaným občanům.

Honíšková Iva


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn12
m-r-polsko2011-12
konf-bez-barier08
okolo-msk2011-102
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.