Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Neslyšící teď řeší velký problém kvůli snížení dotací od MPSV

Neslyšící teď řeší velký problém kvůli snížení dotací od MPSV

K vůli velkému snížení dotací od Ministerstva práce a sociálních věcí museli tlumočníci výrazně omezit své služby. Některé organizace, které je zajišťují, dostaly letos o polovinu méně peněz, než ve skutečnosti potřebují. To je o 360 milionů korun méně než loni.

Jedná se o neslyšící, kteří momentálně mají velký problém s vyřizováním bez tlumočníka třeba na poště – u přepážky, když chtějí složenku, schůzku u advokáta nebo v bance. Musí si sami vše zařizovat, což dle mého názoru není správné a je nelidské.

„Byli jsme proto nuceni velmi omezit naše služby. Jsme schopni poskytovat tlumočení na úřadě, u lékaře a v zaměstnání“ uvedla tlumočnice Martina Kronusová. „Je to velmi nepříjemná situace pro všechny, a zejména pak pro neslyšící“ říká zástupkyně neslyšících Monika Novotná.

Rozpočet Ministerstva práce a sociálních věcí je zhruba 6 miliard korun a na stole jsou požadavky v dvojnásobné výši.

Podle mého názoru by se měla celá záležitost dořešit a napravit, aby se neslyšícím ulehčilo vyřizování všech náležitostí.

Cartouche


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303044
krajsky-odborn14
img_9257
vzduch-v-trinci-bez-...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.