Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Modrý mamut (Dobromysl.cz)

Modrý mamut (Dobromysl.cz)

A utobus „Modrý mamut“, jak v Modrém klíči říkají minibusu pro 17 osob, který v roce 2009 předali zástupci Rotary klubů pod vedením Rotary Klubu Prague - International Škole Modrý klíč, bude mít brzy najeto již 100 000 kilometrů.

Ředitelka této organizace, poskytující sociální služby dětem i dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením, Milana Remarová k tomu uvedla: „Bez tohoto dopravního prostředku by pro mnohé naše klienty bylo komplikované využívat našich služeb. Složitější by pro nás rovněž byla přeprava našich klientů na nejrůznější aktivity mimo naše sídlo. Jsme rádi, že už více než dva roky můžeme tímto způsobem zkvalitňovat a zpřístupňovat naše služby.“

V září 2009 byla završena dvouapůlletá sbírková akce uskutečněná pod záštitou Rotary klubu Prague International, která přesáhla hranice republiky i kontinentu. Při výběru částky na nákup autobusu spolupracovaly kluby RC Praha-Staré Město, RC Coral Gables, (Florida, USA) a RC Central Delaware County (Delaware, USA). Celková vybraná částka činila 2 200 000 Kč. Autobus značky Volkswagen Crafter je upraven tak, že může najednou převážet 12 sedících osob a 2 osoby na invalidním vozíku a může tak sloužit i osobám s kombinovaným postižením. Organizace jej využívá nejen na svoz svých klientů do místa poskytování služeb v Praze 4 a jejich rozvoz, ale rovněž na převoz skupin na nejrůznější akce mimo sídlo organizace.

Dlouhodobá spolupráce Modrého klíče s Rotary začala počátkem roku 2007 a pokračuje dodnes. Kromě uvedené sbírky na autobus Rotary klub Prague International přispěl Modrému klíči dalšími částkami ze sbírek a pravidelně poskytuje organizaci také možnost na svých akcích prezentovat a prodávat výrobky z chráněných dílen.

Modrý klíč

Škola SPMP Modrý klíč je nezisková nestátní organizace poskytující od roku 1992 sociální služby dětem i dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Modrý klíč poskytuje zázemí komplexní péče pro 116 klientů ve věku od tří do 58 let. O klienty se zde stará skoro 70ti členný tým zaměstnanců. Sociální služby denního stacionáře, týdenního stacionáře a odlehčovací péče uživatelům nabízí v různých formách přizpůsobených druhu a hloubce jejich postižení i jejich věku Cílem poskytovaných služeb je maximální možné přiblížení života lidí s postižením normálnímu životu jejich vrstevníků. Dětem je umožněno vzdělávání na úrovni mateřské školy speciální a základní školy speciální. Pro starší uživatele služeb je zde denní program realizován na pracovištích aktivizačních činností, profesní přípravy a pracovní rehabilitace. Kromě výchovně vzdělávacího a pracovního programu poskytuje klientům také stravování, dopravu, fyzioterapeutické služby a dále poradenskou činnost, další vzdělávání pracovníků a edukační program pro rodinné příslušníky a opatrovníky klientů.

Rotary International

Rotary International je celosvětová organizace sdružující již od roku 1905 vedoucí osobnosti z podnikatelských a odborných kruhů. Na 1,2 milionu mužů a žen se v rámci Rotary organizuje ve zhruba 34 000 klubech, které působí prakticky ve všech zemích světa. Členové Rotary se scházejí každý týden, aby organizovali a poskytovali humanitární služby a pomoc svým spoluobčanům, prosazovali ve všech oblastech života vysoké etické zásady a napomáhali vytváření vzájemné důvěry a prosazení míru na celém světě.

Členové Rotary připravují a uskutečňují množství pozoruhodných projektů humanitárního, vzdělávacího nebo kulturního zaměření. Společenství Rotary například částkou překračující jednu miliardu dolarů podpořilo a dále podporuje program PolioPlus, který usiluje o vymýcení dětské obrny. Pod heslem END POLIO NOW se tak od roku 1985 podařilo snížit počet případů této dětské nemoci o více než 99 %. Mezi partnery Rotary patří UNICEF, WHO, ale také nadace Billa a Melindy Gatesových. Rotary také vynakládá každým rokem kolem 90 milionů dolarů na zahraniční výměnné studijní pobyty a stáže a získalo si celosvětové uznání jakožto největší poskytovatel mezinárodních vzdělávacích stipendií. Již od vzniku skautského hnutí trvá také spolupráce Rotary International a Skautu jak na celosvětové, tak i na klubové úrovni. Více informací o Rotary International naleznete na www.rotary.org.

Územně je organizace členěna do tzv. Distriktů, majících číselné označení. V Distriktu 2240, který zahrnuje Českou republiku a Slovensko, se sdružuje 47 českých a moravských a 25 slovenských Rotary klubů dohromady sdružujících 1400 členů (950 v České republice a asi 450 na Slovensku). Financování všech aktivit Rotary, ať už na úrovni klubů, distriktu nebo ústředí, je zajištěno čistě ze soukromých zdrojů, zejména členských příspěvků, darů nebo sponzoringu. Více na www.rotary2240.org.

Zdroj: Dobromysl.cz, Modrý klíč, www.modry-klic.cz 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0957
rovna_prava_pro_vsec...
DSC02125
img_9100
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.