Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Autotrakční lehátko – Úleva při bolestech zad a kloubů

Autotrakční lehátko – Úleva při bolestech zad a kloubů

B ylo vyvinuto pro preventivní a léčebné využití při bolestech a onemocnění zad, páteře a pohybového systému. Trvalé jednostranné zatížení ať už v poloze v sedě, nebo ve stoje, tak typické pro náš současný život, vede postupně k přetížení a následně k poškození přetěžovaných částí těla.

Obrácená poloha „poloha těla hlavou dolů“ na autotrakčním lehátku důsledky přetížení vyrovnává nejpřirozenějším a nejefektivnějším způsobem. Je doporučována sportovními lékaři a ortopedy pro bezpečné uvolnění plotének a také jako účinná prevence proti svalovému přepětí a zádovým bolestem.

Klient je upevněn do speciálně zkonstruovaných úchytek za kotníky na nohách a zajištěn pojistkou. Za pomoci vlastní váhy si reguluje sám polohu ze vzpřímené do vodorovné a do polohy hlavou dolů a zpět. K obrácené poloze si pozvolna pomáháme zvedáním vlastních horních končetin směrem k hlavě a nazpět. Celé se provádí pomalým tempem. Děje se tak samozřejmě pod odborným dozorem, nebo klient zakoupením autotrakčního lehátka může tyto uvolňovací cviky provozovat zcela sám bez pomoci druhých.

Na lehátku dochází k uvolnění, protažení, odstranění komprese mezi obratli = trakce páteře.
Klient se řídí plně vlastními pocity, proto obrácená poloha na autotrakčním lehátku musí být pouze příjemná. Podle subjektivních pocitů se volí sklon obrácené polohy a doba setrvání v obrácené poloze. Ovládat toto lehátko se naučíte během prvních 5 minut.

Účinky autotrakčního lehátka:


Na páteř

V obrácené poloze se svaly rychle uvolňují a páteř se citelně prodlužuje již po několika minutách. Toto prodloužení má za následek jednak oddálení těl obratlů a jejich posun do správné polohy a jednak nasátí buněčné tekutiny do jádra ploténky. Dochází tak k účinné regeneraci meziobratlových plotének, neboť chrupavka je tímto způsobem správně vyživována.

Další účinky:

 • zlepšení statiky páteře (náprava skolióz, hyperlordóz a hyperkyfóz)
 • zlepšení statiky pánve
 • odstranění bolestí při vyhřezlých ploténkách
 • prevence vzniku a léčba bolestivých vertebrogenních stavů (bolestí zad)
 • léčba poruch statiky páteře mladých jedinců (skoliózy, kyfózy, vadné držení těla)


Na krevní oběh

Vzpřímená poloha podporuje městnání krve v žilách v částech těla pod úrovní srdce, zatímco nad úrovní srdce je brzděn tok tepenné krve. Obrácená poloha na autotrakčním lehátku způsobuje obrat v této situaci: žilní krev je okamžitě odváděná ze žil nohou a jsou odstraněny krevní stáze z břišních orgánů. Tím se urychluje návrat žilní krve a plíce tak dostávají větší množství krve k pročištění. Dochází tak k očistě organismu, aniž by tento stav zatěžoval srdce, jež bije rovnoměrně a klidně. V obrácené poloze přichází tepenná krev v dostatečné míře a pod lehkým tlakem do mozku, zatímco ve vzpřímené poloze musí tato krev překonávat gravitaci. Obrácená poloha na autotrakčním lehátku působí preventivně proti žilním městkám, křečovým žilám a hemeroidům. Při sklonech k těmto obtížím přispěje obrácená poloha k jejich odstranění nebo alespoň k zmírnění.

Na břišní orgány

Obrácená poloha na autotrakčním lehátku uvádí do oběhu masy krve z břišních orgánů a z podbřišku, které u nesportující veřejnosti a při sedavém zaměstnání vedou takřka k trvalému překrvení orgánů. Prostatické potíže, jimiž trpí tolik mužů po padesátce, jsou komplikovány (a někdy dokonce vyvolány) tímto městnáním. Při obrácené poloze na autotrakčním lehátku dochází k uvolnění prostaty a je pociťována okamžitá úleva. Dochází rovněž k odkrvení pohlavních orgánů. Břišní orgány, trpící často poklesem (ptózou: ledviny, žaludek, střeva …) se dostávají znovu do své normální polohy a nabývají původní formy. Obrácená poloha na autotrakčním lehátku působí mimořádně dobře na zažívací ústrojí a jeho přídatné žlázy, zejména na játra. Spousty lidí se sedavým zaměstnáním trpí více či méně zjevným překrvením tohoto orgánu. Uvědomíme-li si, že veškerá žilní krev z trávicího ústrojí prochází játry, pochopíme, že je nutné se vyhnout překrvení tohoto orgánu. Zajištění dobrého průtoku žilní krve a proto ke zlepšení zažívacích funkcí. Během obrácené polohy na autotrakčním lehátku dochází k účinné masáži jater.

Na plíce

Obrácená poloha na autotrakčním lehátku upravuje radikálním způsobem dýchání. Působí především během výdechu, jenž je v dýchacím cyklu rozhodující. Nedostatečný výdech vede k trvalé stagnaci zbytkového vzduchu v plících, jenž je v podstatě toxický, jinými slovy snižuje množství vdechovaného vzduchu. Plíce civilizovaných lidí jsou špatně provětrávány. Obrácená poloha na autotrakčním lehátku usnadňuje hluboký výdech tlakem orgánů na bránici. Horní část plic je dobře ventilována a to je pro naše zdraví obzvlášť důležité.

Na mozek

Mozek je nejlépe prokrvený orgán našeho těla, neboť jeho potřeba čerstvé okysličené krve je nesrovnatelně vyšší než u jiných orgánů nebo tkání. Během obrácené polohy na autotrakčním lehátku přitéká krev pomocí gravitace v dostatečném množství a pod mírným tlakem do mozkového oběhu, aby jej doslova pročistila. Tato poloha zachovává, popřípadě obnovuje pružnost kapilár. Dostatečné promytí a otevření mozkových vlásečnic odstraňuje většinu migrén a dalších bolestí hlavy. Prokrvením mozku dochází k podpoře a stimulaci duševních funkcí. Zlepšuje se paměť stejně jako soustředění, zvyšuje se odolnost proti nervové únavě, mizí stavy úzkosti a nervozity. Zlepšují se fyziologické funkce mozku, a to umožňuje lepší využití duševních schopností.

Na klouby

Obrácená poloha na autotrakčním lehátku zmírňuje bolesti nosných kloubů na dolních končetinách, především v oblasti kolenních a kyčelních kloubů. Dochází také k uvolnění sakroiliakálního skloubení (skloubení kosti kyčelní a křížové, tzv. SI klouby). Neodmyslitelná je úleva od ischiatických bolestí. V horní části těla pak obrácená poloha působí příznivě především na ramenní klouby.

Estetické účinky

Tím, že obrácená poloha na autotrakčním lehátku zlepšuje statiku páteře, zajišťuje vzpřímený postoj a přirozeně pružnou chůzi. Dostatečným prokrvením obličeje tepennou krví je pokožka lépe živena nežli kosmetickými přípravky. Díky obrácené poloze dochází k omlazování kůže a její regeneraci, taktéž k dobrému prokrvení vlasové pokožky a podpoře růstu vlasů.

Ostatní účinky

 • autoimunitní onemocnění, např. Bechtěrevova nemoc
 • degenerativní změny páteře
 • poruchy svalového korzetu
 • odstranění nespavosti a prohloubení spánku
 • vysoký relaxační účinek


KONTRAINDIKACE


Autotrakce se nedoporučuje při následujících zdravotních potížích:

 • Vážná srdeční onemocnění (těžší stavy po infarktu myokardu, těžké vrozené srdeční vady).
 • Stavy po mozkové mrtvici.
 • Při bolestech hlavy po zánětu mozkových blan.
 • Při výduti mozku.
 • Zelený zákal oční.
 • Totální endoprotézy kyčlí a kolen.
 • Akutní stavy po zlomeninách obratlových těl.
 • Po čerstvých operacích plotének páteře.
 • Při hemofilii.
 • Při těžké cukrovce.
 • Stavy po operaci lebky.
 • Stavy po vysoké amputaci jedné dolní končetiny.
 • Těžké psychotické stavy (stavy nepříčetnosti apod.).
 • Trvale vysoký krevní tlak.
 • Nadměrně zvýšená činnost štítné žlázy.
 • Těhotenství
 • Vážná vnitřní onemocnění (např. kolagenózy, akutní záněty a další dle lékaře).
 • U lidí vážně nemocných (např. rakovina) nebo trpících různými vážnými zdravotními problémy musí vhodnost cvičení na AL a jeho aplikaci doporučit ošetřující lékař.
 • Pokud se použitím AL při léčbě bolesti prohlubují, nedoporučuje se AL dále používat bez konzultace s lékařem.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140810
IMG_1223
v-dolina2011-10
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.