Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nová metoda může děti s mozkovou obrnou postavit na nohy (Ordinace.cz)

Nová metoda může děti s mozkovou obrnou postavit na nohy (Ordinace.cz)

J eště před čtrnácti dny sama nezvedla ruce nad hlavu, neotočila dlaně, nepokrčila nohu. Kvůli dětské mozkové obrně se jí špatně mluvilo, neovládala své tělo. Všechno se ale změnilo díky operaci, při které jí neurochirurgové pod svaly na břiše umístili speciální pumpu.

Tato desetiletá dívka je jednou ze šesti dětí s baclofenovou pumpou, která umožňuje kontinuálně dodávat lék do míchy. Výhodou tohoto způsobu podávání baclefenu je to, že lékaři mohou dávku upravovat speciálně pro potřeby pacienta. Také to, že když ji dodají přímo do možkomíšního moku, může být dávka až tisíckrát menší než při podání ústy. Pumpu si můžete představit jako kovový zásobník, ze kterého je veden tenoučký katetr páteřním kanálem do mozkomíšního moku. Zásobník se může přes kůži několikrát ročně doplňovat. Na obrázku ve fotogalerii si můžete prohlédnout, jak vypadá i jak je v těle usazen. „Pumpu mohou dostat i malé děti a hodně hubení pacienti. Dáváme ji nikoli do kožní kapsy, ale až pod svaly, aby nepřekážela při pohybu a tudíž nehrozilo, že dojde k jejímu poškození,“ vysvětluje neurochirurg MUDr. Petr Libý.

Dětskou mozkovou obrnou dnes trpí dvě až tři procenta z tisíce narozených dětí. Způsobuje poruchy hybnosti, řeči, pacienti neudrží rovnováhu, mají narušené volní pohyby a naopak u nich vznikají pohyby mimovolní.

Dětská mozková obrna se léčí mnoha metodami. Konzervativní spoléhá na léky a injekce. Chirurgická pak přeruší některé nervové svazky. Následky choroby pak řeší ortopedické korekční výkony. Samozřejmostí a nutností je rehabilitace a fyzioterapeutická léčba.

Terapie baclofenovou pumpou podle lékařů přináší pacientům největší úlevu. „Pomocí systému baclofenové pumpy a jejího katetru je lék v programovaných mikrodávkách cíleně dopraven přímo do páteřního kanálu, kde působí v povrchových vrstvách míchy. Výsledkem je uvolnění bolestivého zvýšeného svalového napětí - spasticity, která je průvodním příznakem dětské mozkové obrny,“ vysvětluje Doc. MUDr. Michal Tichý, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol.

„Na první pohled je tato terapie nákladná. Proto se snažíme, abychom se stali specializovaným centrem pro operační léčbu dětské mozkové obrny s financováním mimo paušální rozpočet. Pojišťovnu operace přijde na půl milionu korun, další řádově tisíce korun ročně stojí doplňování léčivé látky. Nejde ale vidět jen peníze. Díky operaci se však výrazně zlepší kvalita života nejen pacienta, ale i celé rodiny. Dítě se může rozvíjet a například nastoupit do školy. Rodiče, kteří se dosud o nemocného starali, se mohou vrátit do práce. Později může pracovat i samotný pacient. Podle zahraničních studií zlepšení kvality života pacienta a jeho rodiny jednoznačně ospravedlňuje náklady na léčbu při srovnání s konzervativním postupem,“ uvádí přednosta neurochirurgické kliniky.

Cesta k baclofenové pumpě začíná u dětského lékaře. Pokud ten u dítěte odhalí příznaky dětské mozkové obrny a neurolog zjistí, že pozitivně reaguje na léčivou látku baclofen, dostane se pacient na další vyšetření do FN Motol. Je to jediné pracoviště v ČR, kde děti tímto způsobem léčí. V Motole probíhá další testování, které sleduje neurolog, neurochirurg, fyzioterapeut a rodiče dítěte. Pokud jsou všichni přesvědčeni o tom, že by právě tato metoda byla nejlepší, nastává jednání se zdravotní pojišťovnou o schválení zákroku a nákladů na něj. Pak teprve může být pacient operován. Vhodným pacientem pro tneto zákrok je přitom takové dítě, jehož postižení v důsledku mozkové obrny je vratné.

Celý proces dnes může trvat až rok, přitom se dá zvládnout za tři až šest měsíců. Čím dříve se přitom dětská mozková obrna začne vhodně léčit, tím lépe. Velká část dětí, které jsou v raném věku pohybliví, ale léčí se konzervativními postupy, končí později v sociálních ústavech s těžkým pokroucením těla. „Včasným zahájením intratekální baclofenové léčby lze předejít vývoji deformit, nebo alespoň významně zpomalit jejich vývoj. Pumpa také zbaví pacienta se závažnou spasticitou bolestivých křečí,“ uzavírá doc. Tichý.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
01-opava-jakartovice
konf-bez-barier12
28_zahajeni_2609-162...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.