Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pozor na nedostatek vitamínu D!

Pozor na nedostatek vitamínu D!

V itamín D je potřebný pro normální vývoj a fungování lidského těla, také vstřebává vápník a udržuje jeho správnou hladinu v krvi. Nedostatek tohoto vitamínu způsobuje u dětí deformací kostí, ústící až v křivici, u dospělých dochází k řídnutí kostí a snižování jejich pevnosti. Nadbytek zas způsobuje opačné potíže, může dojít až k selhání srdce nebo ledvin v důsledku nadměrného ukládání vápníku v těchto tkáních a k dalším potížím.

Největším rakovinovým zabijákem u nás je kolorektální karcinom a rakovina plic zřejmě v případě dlouhodobého úbytku vitamínu D.

Ale není to tak jednoduché, vědci zjistili, že nadměrný příjem vitamínových doplňků u padesáti až sedmdesátiletých amerických žen vedlo ke zkrácení jejich života.

Proto je nejlepší využívat přirozených zdrojů vitamínu D, tím je hlavně slunce, kdy si tělo vytváří tento vitamín sám působením slunečního záření, když je slunce nedostatek, můžeme jeho hladinu doplnit konzumací některých ryb či mléčných výrobků.

Pavla Raszková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-12
05
krajsky-odborn05
PA062156
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.