Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Celotělový impedanční kardiograf

Celotělový impedanční kardiograf

V ědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd pod vedením Ing. Pavla Juráka a lékaři Fakultní nemocnice u sv. Anny spolupracují na vývoji nového přístroje. Jde o celotělový impedanční kardiograf pro převratný způsob diagnostikování stavu cév. Lékaři i inženýři z ÚPT si od zařízení hodně slibují.

„Přístroj má zlepšit cévní diagnostiku u rizikových skupin, jako jsou například hypertonici či diabetici, a pomoci včas a lépe odhalit hrozící infarkty, trombózy, zúžení tepen, ztrátu pružnosti cévního systému a další,“ líčí Pavel Jurák přednosti novinky, dle jeho slov zatím jediné na světě.

Unikátnost celotělového impedančního kardiografu spočívá v měření vlastnosti cévního systému organismu parametrů krevního oběhu a to v jediném okamžiku z končetin, trupu, hrudníku a krku, tedy v celém těle, což dosud nešlo.

Chce-li dnes kardiolog změřit srdeční výdej, užije ultrazvukové metody, zavede přímo do srdce katetr či udělá impedanční kardiografii z hrudníku. Ani jedna z metod ale není přesná, nadto nejde monitorovat, jak a s jakou rychlostí se tlaková vlna krve ze srdce šíří tělem. Právě rychlost a tvar tlakové vlny vypovídá o stavu pacientových cév. Přístroj navíc nabízí vyšetření při fyzické zátěži nebo při změně polohy těla. Zvláště diagnostika dynamických změn krevní cirkulace a hromadění krve v celém lidském těle současně jsou pro výzkum i diagnostiku cévního systému zcela nové perspektivy. První pokusy proběhly už v prosinci 2010 a vypadaly slibně. Testování pokračuje letos a také v příštím roce. Celotělová impedanční kardiografie, respektive kardiograf právě prochází ostrým testovacím provozem.

Hana Jendryková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140716
rovna_prava_pro_vsec...
rovna_prava_pro_vsec...
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.