Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zajímavosti ze života včel

Zajímavosti ze života včel

V čelaření je jednou z nejstarších činností, kterou se člověk zabývá. S tímto pozoruhodným hmyzem, se kterým se setkáváme hlavně v období letních radovánek, se pojí mnoho zajímavostí. Včely medonosné se původně vyskytovaly v Evropě, Africe a západní Asii. Nyní existuje po celém světě přibližně dvacet tisíc druhů včel, ale jen některé žijí ve společenstvích.

V úle včely medonosné žije až 60 000 včel. Rozeznáváme několik druhů včel, které žijí v úle. Nejdůležitější a největší včelou je včelí matka. Ta jediná klade oplozená vajíčka. Za jediný den naklade až 1 500 vajíček.Včelí matka dosahuje hmotnosti 180 až 250 mg a měří mezi 20-25mm. Jedna včelí matka žije 3 až 4 roky. Dále v úle žijí přibližně od května do konce července včelí samci - trubci. Trubci se líhnou z neoplodněných vajíček. Jejich posláním je oplodnit matku. Při tzv. svatebním letu si ve svém těle matka uloží asi pět milionů spermií. V průměrném včelím úle je přibližně mezi 300 až 600 trubců. Jsou velmi žraví. Trubec dosahuje hmotnosti 200 až 260 mg a měří mezi 20-25mm. Největší skupinu včel tvoří dělnice. Dělnice se rodí jako matky z oplodněných vajíček, ale potrava v prvních dnech života rozhoduje o jejich neplodnosti. Dělnice dosahuje hmotnosti kolem 100 mg a měří mezi 12 až 14 mm. Dělnice se dožívají různého věku podle ročního období, v létě a na jaře žijí jen 6-8 týdnů. V zimě 7-9 měsíců. Život v úle je velmi organizovaný. Včely se dorozumívají převážně chemicky a včelím tancem.

V úle vytvořeném člověkem do dolních části úlu klade matka vajíčka a nachází se zde chov. V horních částech je pyl a med. Včely vyrábějí mnoho produktů, například vosk či propolis. Nejznámější je však včelí med.

Včelí med vzniká složitým zpracováním snůšky nektaru, během něhož včely uvolňují výměšek hltanových žláz. Během zpracování také dochází k odpařování vody a zhušťování.

Vzpomeňme si proto ráno při snídani, když jíme chléb namazaný medem či si sladíme čaj na tisíce tvorečků, kteří tento produkt vyráběli.

Vladislav Ryška


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Související články

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-26
v-dolina2010-03
P6265901
narozky1
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.