Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Léčba traumatu

Léčba traumatu

Léčba traumatu

Peter A. Levine, Ph.D.
Program probuzení moudrosti těla

Proslulý americký klinický psycholog Peter A. Levine (nar. 1942) se věnuje přes čtyřicet let léčbě stresu a traumatu. Jeho unikátní metoda somatického prožívání a práce s tělem dokáže léčit trauma revolučním způsobem. Za svoji přínosnou práci byl vyznamenán Asociací pro tělesnou psychoterapii Spojených států cenou Lifetime Achievement. Je autorem i spoluautorem řady publikací a odborných článků. Čtyři jeho nejznámější knihy včetně bestselleru Probouzení tygra vydalo nakladatelství Maitrea.  

Dlouhodobým vědeckým studiem vlivu kumulovaného stresu na nervovou soustavu dr. Levine zjistil, že „většina organismů má vrozenou schopnost vzpamatovat se z ohrožujících a stresujících zážitků.“ Ve své knize popisuje projevy nerozřešeného traumatu, jenž může nepříznivě působit na naše zdraví. Zároveň nabízí objevnou metodu, kterou vyvinul na základě mnohaletého výzkumu a bohaté klinické praxe. Jak upřesňuje, jde o „přístup, který prostřednictvím tělesných i duševních cvičení zbavuje tělo a mysl devastujících následků traumatu. A za posledních třicet let jsem zažil tisíce případů, kdy se klient díky této metodě zotavil z traumatické události a změnil svůj život.“

Trauma přitom nemusí být nutně „ozvěnou velké katastrofy“, může ho způsobit například i lehká automobilová nehoda, rutinní invazivní lékařský zákrok, u dítěte ho snadno vyvolá hlasitá hádka rodičů, jejich nevšímavost, nebo třeba pád z jízdního kola apod. Skoro všichni jsme zažili přímo či zprostředkovaně nějakou formu traumatu. „K traumatizaci dochází v okamžiku, kdy nás něco, co vnímáme jako ohrožující, zbaví schopnosti reagovat. Tato nemožnost účinné reakce může mít jak zjevné, tak skryté dopady.“ Následná medikace, v některých případech velmi prospěšná, však sama o sobě nedostačuje, proto je zapotřebí léčby s uzdravujícím účinkem. Autor je přesvědčen, že lidé mají vrozenou schopnost trauma překonat a vyléčit se z něj, navíc „proces zotavení může být branou k duchovní transformaci“.

Dr. Levine uvádí příznaky, které nerozřešené trauma nejčastěji provázejí i jejich vliv na tělesné funkce. Poskytuje unikátní, bezpečný, nenásilný a účinný způsob léčby, založený na poznání, že „trauma je primárně fyziologický jev, postihující nejdříve tělo a instinkty, teprve pak doléhá na mysl, emoce a ducha.“ Důležité přitom je, že „událost si nemusíme vědomě vybavit, abychom se z ní zotavili“ a není tedy potřeba ji znovu prožívat. V tom pomáhá ozdravný dvanáctifázový program léčby, který je zde přehledně popsán a doplněn názornými fotografiemi.

Pro všechny, kdo se chtějí vyléčit ze zraňujících následků prožitých traumat, je tato útlá knížka vítaným pomocníkem a rádcem, který je citlivě provede cestou k uzdravení.

Maitrea 2018, 82 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303057
03
cyklomaraton-k24-201...
p1140737
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.