Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Usmívej se na strach

Usmívej se na strach

Usmívej se na strach

Chögyam Trungpa
Probuzení skutečného srdce statečnosti

Chögyam Trungpa (1939-1987) byl výjimečným a netradičním duchovním mistrem a učitelem tibetského buddhismu a zasloužil se o jeho šíření ve světě. V Anglii, kde studoval v Oxfordu srovnávací religionistiku, filozofii a výtvarná umění, začal poprvé vyučovat západní studenty. Později založil první buddhismem inspirovanou univerzitu v Severní Americe – Univerzitu Naropa v Boulderu v Coloradu.

Text knihy vychází z přednášek a článků autora a je uspořádán do přehledného celku tak, aby oslovil co nejvíce lidí. Protože Chögyam Trungpa poznal přesně, jak působí strach i nebojácnost, dělí se o tuto zkušenost a pomáhá nahlížet na strach nikoliv jako na nepřítele, ale jako na příležitost k odvaze, která je nutná v mnoha životních rozhodnutích a zkouškách. „Když se něčeho bojíme, je zapotřebí navázat se svým strachem vztah, prozkoumat, proč se bojíme a získat určitý pocit přesvědčení. Na strach se můžeme opravdu podívat. Strach pak přestane být v situaci, která nás chce porazit, určující. Nad strachem můžeme zvítězit. Pokud si uvědomíme, že strach není strašidlo, můžeme se od něj osvobodit. Můžeme na strach šlápnout, můžeme získat to, co se označuje jako nebojácnost. Ale vyžaduje to, abychom se na strach, když ho uvidíme, pousmáli.“ Autor klade důraz na upřímnost při vnímání sebe sama a na meditativní vhled, představující základ podporující odvahu a sílu „bojovníka“, který však kromě statečnosti nepostrádá soucit a odmítá agresivitu a aroganci. „Bojovnictví je založeno na překonávání zbabělosti a našeho pocitu zranění.“ Bojovníkem přitom nemíní válečníka, ale každého, kdo chce pochopit a čelit svazujícímu strachu.

Ukazuje, odkud strach přichází a osvětluje jeho druhou stranu. Nabízí možnosti, jak se strachem pracovat, proniknout do atmosféry nebojácnosti, vidět situaci bez zaslepující agrese a usnadnit mysli pochopení a jasnost. Zmiňuje rovněž překážky, které je třeba překonat, jako například pochybnost o sobě, konfliktní emoce či neochotu čelit výzvám. „Musíme projít mraky, ale pak uvidíme slunce.“

Chögyam Trungpa pomáhá zažehnout v každém jiskru důvěry i chuť rozvíjet dobro, ctnost a tak zachovávat svoji vnitřní nepřemožitelnost.

Maitrea 2018, 149 s.  

Dana Vondrášková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

18
v-dolina2011-14
IMG_1226
okolo-msk2011-206
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.