Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky 25 tajemství Prahy

25 tajemství Prahy

25 tajemství Prahy

David Černý

David Černý stejně jako jeho předci žije v historickém centru Prahy. Její podmanivá krása a zajímavá minulost ho fascinuje natolik, že založil úspěšný projekt Miluju Prahu. Ve své výpravné knize poutavě vykresluje historii, pozoruhodnosti a události z mnoha pražských míst více či méně známých.

Výlet „po skrytých nebo už zapomenutých tajemstvích milovaného města Prahy“ odhaluje dávné příběhy staveb, domů i obyvatel, kteří zde žili. Víte například, že Praha měla původně dva orloje? Druhý byl umístěn na Novoměstské radnici, kde po něm dnes není ani stopy. Zůstal však onen proslulý a nedávno zrekonstruovaný na Staroměstské radnici. O něm se mimo jiné dozvíme i to, jak ho správně číst.  

Na příjemné vycházce Prahou se projdeme po Karlově mostě s Bruncvíkovou sochou, poznáme tajemství obrazu Panny Marie památného domu na Kampě, zavítáme na Staroměstskou mosteckou věž, dozvíme se, kde se nacházejí prkna z popraviště 27 českých pánů a jaké je proroctví největšího zvonu Zikmund. Nemůžeme pominout Národní divadlo, úchvatný Nový Svět, Most inteligence, Klárov a pronikneme i do největšího, 16 patrového pražského krytu.

Překvapivá je numerologie Karlova mostu, postaveného v souladu s nebeským řádem, souvislost mystéria západu slunce s hrobkou králů, stejně jako poznání smyslu magického středu města s rotundou Nalezení sv. Kříže, anebo článek o vzácném pokladu v kostele na Hradčanském náměstí. Zajdeme i na opuštěný Malostranský hřbitov, jehož poklid kontrastuje s nedalekým rušným centrem Anděl. Ačkoliv zde odpočívají významné osobnosti, nejnavštěvovanějším je hrob děvčátka, na němž nikdy nechybí květiny a k němuž se váže stará legenda.

Úchvatná kniha s mnoha působivými barevnými fotografiemi zaujme výběrem míst a jejich unikátní minulostí. Je napsaná s hlubokou znalostí a láskou k městu s podmanivým geniem loci. Potěší každého milovníka historie, tajemství a jedinečného kouzla stověžaté Prahy.

Grada Publishing 2018, 120 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231618
okolo-msk2011-201
rovna_prava_pro_vsec...
P5303072
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.