Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Noc ve znamení tygra

Noc ve znamení tygra

Noc ve znamení tygra

Michel Honaker

Známý francouzský spisovatel vydal více než sto knih, v nichž najdeme historické i detektivní prvky, biografie či oblíbené sci-fi či fantasy pro děti a mládež. Jeho díla byla přeložena do mnoha světových jazyků.

Novela Noc ve znamení tygra vypravuje o vztahu člověka s divokou přírodou, z níž stále více ubírá pro své zájmy. Sílu zákona džungle tu prezentuje lidožravý tygr, přezdívaný Achil. Děj se odehrává v indickém městě Aramša, kam přijíždí někdejší voják Derek, který doufá, že jako vedoucí moderně zbudované knihovny zde zapomene na válečné hrůzy i svůj dřívější život a bude užitečný při vzdělávání dětí. Netuší, že ho zde čeká nová konfrontace. Jeho působiště se totiž nachází v těsné blízkosti pralesa, který původně zasahoval na vymýcený pozemek, na němž stojí knihovna.  

Derek se těší na setkání s novými čtenáři, ti však kromě dvou dívek nepřicházejí. Městečko ochromí strach, když se roznese, že obávaný tygr brání své území i za cenu nových obětí. Když vnikne i do prostoru knihovny, je Derek nucen přijmout jeho výzvu a setkat se s ním tváří v tvář. Než k tomu ale dojde, přehodnocuje svůj postoj, srovnává vlastní zkušenosti s indickými zvyklostmi a pojetím života v zemi, kde je pouhým cizincem a po tragických událostech nevítaný.

Napínavý děj s mravním podtextem nabízí filozofické otázky na soužití člověka s přírodou, jeho vnitřní boj s navyklými, omezujícími programy a expandujícím, bezohledným zabíráním a využíváním země. Tygr svůj prostor uloupený lidmi nikdy nepřestane bránit. Pro člověka má jediný vzkaz: „Jsem totiž mnohem víc než zvíře. Museli byste ve mně napřed zahubit všechnu tu nenávist a šílenství. Toho Člověka ve mně.“

Plně v souladu s textem vyznívají ilustrace oceňované Sabiny Chalupové a tvoří s ním svébytný, soudržný celek.

Vyšehrad – Albatros Media 2018, 256 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

06_prijezd_2509-0007
rovna_prava_pro_vsec...
02_prijezd_2409-1710
IMG_1235
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.