Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Po operaci kolena – domácí cvičení a rehabilitace

Po operaci kolena – domácí cvičení a rehabilitace

Po operaci kolena – domácí cvičení a rehabilitace

Kateřina Honová
Jak podpořit hojení, posilovat a dostat se zpátky do formy

Zkušená brněnská fyzioterapeutka se dlouhodobě zabývá řešením funkčních poruch pohybového aparátu, ortopedií, traumatologií a fyzioterapií sportovců. Její přínosná kniha nabízí užitečné rady spolu s domácím rehabilitačním cvičením, obnovujícím hybnost kolena po operaci, jež je ale vhodné i k jeho průběžnému posilování.

Pohyb a cvičení prospívají zdraví, zpevňují svaly a zlepšují celkovou pohyblivost. Cvičit je třeba nejen preventivně, ale zejména v rámci rehabilitace po operaci kloubů, jak zmiňuje teoretická část knihy s důležitými informacemi o zdravotních problémech kolena. Dozvíme se, jak funguje, čím mu škodíme a také o možnostech léčby včetně zvážení, kdy je operace skutečně nezbytná.

V praktické části knihy je předvedeno několik způsobů používání berlí a díky názorným ukázkám se lze snadno naučit správnému našlapování při omezeném pohybu. V kapitole věnované bolestem kolene najdeme rady, jak ji vhodným cvičením omezit či odstranit a dozvíme se zároveň, čím zmírnit otok a hojit pooperační jizvy. Samostatná kapitola je věnována artróze kolena, poranění vazů a menisků, ošetření čéšky, koordinačnímu i posilovacímu cvičení, včetně přípravy na operaci.

Čtenář zde nalezne vše, co potřebuje vědět o operacích kolena včetně jeho výměny a následné pooperační rehabilitaci, zahrnující jednoduché cviky, jež jsou jasně popsány a vyobrazeny na fotografiích. Pozornost je věnována rovněž tréninku a aktivaci chodidel masážemi a účinnými cviky s upozorněním na správné i nesprávné pozice při jejich provádění.

Bolesti kolena jsou poměrně časté, ztěžují a nezřídka i znemožňují chůzi. Účinnou pomocí je vhodné cvičení, které je nutné i v rámci pooperační rehabilitace. Tato příručka je proto vítaným pomocníkem, jehož rady a praktická cvičení usnadní hojení a umožní brzký návrat ke zdravému pohybu.

CPress – Albatros Media 2018, 152 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3778
kalendar_s_podpisem
42_1soutezni_den_270...
54_vylet_2809-0957
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.