Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Nestárnoucí mozek

Nestárnoucí mozek

Nestárnoucí mozek

John Medina
Jak si uchovat bystrou mysl navzdory věku

Dr. John J. Medina (nar. 1956), americký vědecký pracovník v oblasti výzkumu molekulární biologie, se zajímá o charakterizaci genů podílejících se na vývoji lidského mozku a genetickými aspekty psychických poruch. Téma fungování mozku a mysli ho stále uchvacuje včetně nových odborných poznatků, jež poutavě přibližuje ve svých knihách, které patří k nejžádanějším titulům tohoto zaměření.

Doktor Medina má dar psát lehce, s jemným humorem a především srozumitelně o složitém tématu a své nadšené zaujetí dokáže přenést i na čtenáře. Čekali byste učenou publikaci strohých a suchopárných vědeckých poznatků, ale hned na první stránce máte dojem, že jste s dobrým přítelem na velice zajímavé rozmluvě na téma stárnutí, která přitom nabízí poznání s optimistickými výhledy.

Dozvíte se, jak zlepšit paměť, proč je dobré udržovat přátelství, jak si můžete prodloužit život čtením, proč i ve vyšším věku je dobré se učit třeba cizímu jazyku, nebo vést přátelské diskuse s lidmi opačného názoru. A také poznáte, jak je to s některými pověrami a mýty. „Zapomeňte na nějaký elixír z fontány mládí z teleshoppingu. Nic takového neexistuje. Pokud jde o stárnutí, je běžné opotřebení mnohem méně problematické, než když se nepokusíte o opravu. A rozhodně není nevyhnutelné, že vaše mysl bude s přibývajícími léty ztrácet na výkonnosti,“ ubezpečuje autor.

V tematicky zaměřených částech knihy se dozvíme o sociálním fungování mozku ve vztazích, o prožívání štěstí, nebo naivitě, paměti, mysli, Alzheimerově chorobě, ale také o tom, jak se s věkem mění naše emoce. K užitku přijdou informace o významu cvičení, zdravého jídelníčku a spánkového režimu. Autor poskytuje mnoho příkladů z osobní praxe, povzbuzuje a příjemným způsobem motivuje k prospěšným aktivitám, jež pozitivně ovlivňují naši fyzickou i psychickou kondici. Povzbuzující přitom je, že stárnutí lze zpomalit péčí o zdraví mozku a příznivě tím ovlivnit svoji budoucnost.

Už samotná četba má léčivé účinky, navozuje dobrou náladu a chuť inspirovat se uvedenými poznatky a radami. „Pokud se ke stáří postavíte správně, může to být jedno z nejkrásnějších a nejspokojenějších období vašeho života. Také zjistíte, že stáří má i své výhody, které přináší nejen vašemu mozku, ale i vašemu srdci.“

CPress – Albatros Media 2019, 248 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_5432
PA062149
P6265918
luhacovice-20
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.