Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Jóga pro seniory

Jóga pro seniory

Jóga pro seniory

Věra Vojtěchová, MUDr. Ivana Ballingová
Zdravý pohyb, protažení i relaxace

Bc. Věra Vojtěchová má jako cvičitelka jógy dlouholetou zkušenost s jejími terapeutickými účinky. Společně s praktickou lékařkou MUDr. Ivanou Ballingovou předkládá vítanou knihu s nenáročnými cviky, které zlepšují fyzickou i psychickou kondici a jsou zvlášť vybrané pro dříve narozené.

V úvodu se seznámíme s historií, významem a zdravotními účinky jógy, jíž lze působit i proti špatné náladě, úzkosti a depresi. Dozvíme se zásady bezpečného cvičení a také sedm důležitých rad, jak zpomalit stárnutí. Druhá, podstatná část se věnuje samotnému provádění jednoduchých cviků. Po návodu správného dýchání a relaxace je možno si je zvlášť či v sestavách vyzkoušet. Patří k nim protažení v posteli – postelová jóga, cvičení na židli, na podložce i ve stoji a nechybí ani důležité procvičování chodidel, o nějž je třeba dobře pečovat.

V několika lekcích jsou uvedeny cviky prospěšné celému tělu - páteři, pohybovému aparátu, kloubům, svalům, zaujme i pozice blaženosti při uvolnění kyčlí. Všechny jsou a názorně vyobrazeny na fotografiích a jejich přesný popis i s upozorněním na rozdíl mezi správným a chybným prováděním doplňují užitečné rady lékaře. Nakonec autorky připomínají, jak správně zvedat a nosit břemena, například nákupy.

„Stojí za to překonat svou lenost, předsudky a letité zvyky a zvednout se z pohovky. A nečekejte, že to bude snadné nebo rychlé jako když spolknete pilulku proti bolestil Jóga je cesta, nikoliv návod. Náš život se nemilosrdně krátí a času i sil je čím dál méně, proto stojí za to popřemýšlet, čemu je chceme věnovat a kam se napřít.

Zkuste se ztišit a pro změnu poslouchat jen sami sebe. I tak vypadá praxe jógy. Jóga totiž není jen cvičením, je to pozvánka do našeho srdce, je to štěstí, které máme na dosah, jenom natáhnout ruku, jenom zvřít oči, jenom se uvolnit… jenom začít!“

CPress – Albatros Media 2018, 170 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140765
IMG_5430
05
27_zahajeni_2609-162...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.