Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Receptář z barokní apatyky U svaté Alžběty

Receptář z barokní apatyky U svaté Alžběty

Receptář z barokní apatyky U svaté Alžběty

Vladislava Mlada Jirásková
Moderní recepty inspirované barokem

V edici Léčivá domácnost vydává nakladatelství Eminent další úspěšnou knihu Vladislavy Mlady Jiráskové, jíž předcházejí Síla léčivých polévek a očistné návody pro domácnost (2017) a Léčivá domáctnost – čtyři roční období z pohledu současné ženy (2016), jež čtenářům slouží a přinášejí radost.

Autorka v úvodu vzpomíná s láskou na své působení v Apatyce U svaté Alžběty v Nových Hradech. Seznamuje s životem patronky i se šlechtickým rodem Buquoyů, jemuž území Novohradska patřilo. Vyznává, čím ji okouzlilo baroko a jeho tóny vůní s blahodárnými účinky, o nichž se zmiňuje ve své knize. Impulzem k jejímu napsání byla potřeba uchovat „vonnou stopu“ rostlin, z nichž mnohé rychle ubývají.

Půvabná knížka s barevnými fotografiemi a obrazy Vladislavy Mlady Jiráskové nabízí recepty na přípravu bylinných mastí, obkladů a domácích koupelí. Zmiňuje terapii solí a solné koupele s přidáním bylin. Využívá přitom darů našich luhů a hájů a v jednotlivých návodech připomíná zdraví prospěšné vlastnosti rostlin, jako například heřmánku, přesličky, mateřídoušky, šalvěje, řepíku, řebříčku, rozmarýnu, kontryhelu, lopuchu a dalších užitečných léčivek. Při přípravě mastí nabízí jak variantu z kvalitního zastudena lisovaného oleje včetně kokosového, bambuckého másla, včelího vosku, tak klasické mazání na bázi sádla. Koupele stejně jako aromaterapeutické využití bylin pomáhají při detoxikaci, uklidnění i povzbuzení organismu, jsou zároveň vhodné pro léčbu kloubů a páteře, zvláčňují a regenerují pokožku, zlepšují spánek.

Samostatnou kapitolou tvoří recepty sirupů na kašel, bolest v krku, na podporu imunity, při problémech se zažíváním a léčbě dalších fyzických i psychických neduhů. Například malinový sirup působí při horečkách a virových onemocněních, podporuje pocení a vylučování odpadních látek, zvyšuje rovněž hladinu testosteronu a působí tak proti mužské neplodnosti. Borůvkový s medem zase výborně zásobí organismus vitaminem C, železem a podporuje imunitu. Obdobně dokáže léčit i ovocné víno, likéry a elixíry z bylin a ovoce, dokonce i ze zelí, borovicových výhonků a podobně. Zvláštní místo zde má recept na elixír mládí. Závěr patří vonícímu herbáriu důležitých rostlin s upozorněním také na ty zdraví nebezpečné a jedovaté.

Rituální voňavé pokřtění knihy se uskutečnilo 17. ledna 2019 v pražském studiu Dračí Blaho za přítomnosti psycholožky a léčitelky PhDr. Miroslavy Maškové, vydavatele Jiřího Kuchaře, Marcely Jurčíkové, Jana Kroči a dalších milých hostů, které autorka obdarovala svým prvním parfémem Rosa alchymica, namíchaném v intenci barokní Malé Strany. Ve stejný den slavila Vladislava Mlada Jirásková narozeniny a v souvislosti s prožitou životní zkouškou se podělila o zkušenost: „Jakýkoli pohár, který vám přijde do cesty a je hořký, nepříjemný, je důležité vypít do dna a neošklebovat se, protože v něm je velká síla.“

Eminent 2018, 93 s.

Text a foto: Dana Vondrášková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

16_zahajeni_2609-121...
31_zahajeni_2609-173...
okolo-msk2011-204
03
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.