Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Plzeňský místopis

Plzeňský místopis

Plzeňský místopis

Jan Hajšman, Petr Mazný
Depa a pročpa se takhle říká?

Kniha navazuje na úspěšný Plzeňsko-český slovník, vydaný nakladatelstvím Starý most v roce 2017, seznamující s typickými plzeňskými výrazy a přezdívkami určitých míst.

Autoři Plzeňského místopisu zvou na poutavou, místy dobrodružnou vycházku pozoruhodnými místy plzeňské metropole a blízkého okolí. Přehledné abecední uspořádání usnadňuje vyhledávání slavných a architektonicky cenných staveb, historických, technických a přírodních památek, proslulých restaurací, vináren, parků, oblíbených rekreačních míst a dalších lokalit. Stručné texty přibližující jejich historií a nejzajímavější fakta doplňuje řada snímků.

Mnohé úřední názvy se vžily pod výstižnými přezdívkami, jiné naopak zanikly, stejně jako některé budovy nebo dokonce celá čtvrť, jako v případě Karlova, nazvaného podle Karla Škody, tehdejšího generálního ředitele Škodovky. Ta nechala pro své zaměstnance postavit v letech 1911-1913 kolonii s cenově dostupným bydlením se sociálním a kulturním zázemím, kde žilo téměř tři a půl tisíce dělníků s rodinami. Autoři osvětlují mimo jiné i historii tzv. Domu hrůzy, multifunkčního Domu kultury ROH, kde bývalo rovněž Divadlo Miroslava Horníčka, který byl roku 2012 zbourán navzdory protestům části odborné i laické veřejnosti. Čtenář se také dozví, proč se třeba budově v centru říká Mráček nebo Mrakodrap, který je součástí bloku tří činžovních domů zvaných Trojdohoda, či o jakém mostu Plzeňané říkali, že je nejdelší na světě a proč. Poznáme meditační zahradu, Kytkovu cestu, Korzo, Kopeckého pramen, Hradčany, ale také Nebe, Peklo, Eden či Ráj, Vídeň, Hamburk, Čínu a dozvíme se, kterému zákoutí se říká Plzeňské Benátky a navštívíme i místa kuriózních názvů jako Siamské náměstí či Plivátko. Autoři seznamují s cennými stavbami nejen plzeňských architektů, kteří zde působili, ale i s důležitými osobnostmi města, lochotínského poustevníka nevyjímaje.

Množství současných i historických fotografií věrně dokresluje mnohé proměny, k nimž v různých městských částech v průběhu let došlo. Kniha přehledně informuje o více či méně známých místech Plzně a velkou radost udělá jak jejím obyvatelům, tak zvídavým návštěvníkům.

Starý most 2018, 173 s.

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn12
17-opava-jakartovice
P5303067
v-dolina2010-06
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.