Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Plzeň na skleněných negativech

Plzeň na skleněných negativech

Plzeň na skleněných negativech

Tomáš Bernhardt, Petr Mazný

Reprezentativní kniha plzeňských autorů přináší výběr z kolekce 25 tisíc skleněných negativů, uložených v Národopisném muzeu Plzeňska. Díky Jaroslavu Schieblovi, zakladateli muzea, který se zasloužil o vznik i této unikátní sbírky snímků několika desítek plzeňských fotografů, můžeme nahlédnout do dávno minulých časů a seznámit se s Plzní z období od konce 19. do poloviny 20 století.

Prostý i sváteční život stejně jako záběry z poklidné atmosféry Plzně ožívají na snímcích místních fotografů z profesionálních ateliérů, vznikajících v padesátých letech 19. století, i těch, sdružujících se od roku 1894 v Klubu fotografů amatérů. Náročná technologie při práci se skleněnými negativy sice přinášela značná omezení u snímků mimo ateliér, naproti tomu se vyznačovala vysokou kvalitou rozlišení. Tu lze ocenit na všech uveřejněných fotografiích, u nichž navíc autoři dokázali vystihnout zajímavé detaily. Záběry jsou natolik plastické, že diváka okamžitě vtáhnou do nálady daného okamžiku.

Stáváme se svědky výstavby tramvajových kolejí v roce 1899, slavnostního odhalení pomníku císaře Františka Josefa s přehlídkou zástupců střeleckých sborů nebo svěcení praporu pěveckého spolku Hlahol. Na náměstí a v ulicích města sledujeme čilý ruch koňské povozy přepravující nejrůznější náklady, lidi spěchající za prací, služebné na pochůzkách, chůvu s kočárkem, vesnické ženy s nůšemi i módně oděné měšťanstvo a pány s buřinkami. Osobité kouzlo mají snímky spokojených návštěvníků hostinců, hrajících si dětí, slunečného dne na plovárně, výletníků v krajině a dalších dobových momentek. Cenné jsou snímky již neexistujících budov a staveb, jako například kasárna 35. Pěšího pluku, zbouraných historických domů na náměstí, anebo později zasypané a v současnosti opět zčásti obnovené Mlýnské strouhy, romanticky nazývané Plzeňské Benátky.

U každé fotografie je zároveň barevný snímek z téhož místa v současnosti, dokládající jeho proměnu. Citlivá grafická úprava dává vyniknout jedinečnosti starých snímků a doprovodný text upozorní na důležitá a zajímavá fakta. Kniha je cenným dokladem historie města, věrně dokumentujících významné události i běžný život Plzeňanů. Doufejme, že se v brzké budoucnosti budeme moci těšit i z dalších pokladů cenné sbírky Národopisného muzea v Plzni.

Starý most 2018

Dana Vondrášková
 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P1100029
img_3652
P5303069
P5303073
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.