Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Knižní novinky Trojboj s draky

Trojboj s draky

Trojboj s draky

Lenka Vrtišková Nejezchlebová
Tomáš Slavata, náhradní táta, triatlonista a filantrop

Důvěrná výpověď člověka, u něhož do písmene platí, co tě nezabije, to tě posílí. Tomáš Slavata, známý triatlonista a filantrop říká: „Pustit tohle všechno do světa je jako svlíknout se před lidma do naha. Ale doufám, že tahle knížka má smysl. Strašně si přeju, aby můj příběh ukázal, že je lepší bojovat než se vzdávat. A i když člověk před sebou vidí zase jen samé překážky, má cenu jít za svým snem. Stojí to za to. Nepřestávat srážet hlavy drakům, i když pořád dorůstají…“

Tomáš vyrůstal s matkou a sourozenci v obtížných rodinných podmínkách. Jak v knize shodně se svými sestrami uvádí, domácí poměry nebyly standardní, ani vyhovující. Aby se z nich vymanil, byl často na ulici nebo u kamarádů, kde hledal pozornost, jíž se mu doma nedostávalo. Naštěstí ho jeden z matčiných partnerů motivoval ke sportu. „Sport pro mne byl vždycky útěk od běžných starostí, dával mi pocit, že jsem v něčem dobrej, že mám svoje místo, že něco dokážu, že mě lidi respektují, že mi gratulují a že mi tleskají.“ Tomáš se účastnil s výborným umístěním mnoha náročných sportovních závodů, zejména v terénním triatlonu, v němž vynikl jako vrcholný český reprezentant.

Sílu odhodlání uplatnil i při náročném řízení, které musel podstoupit, aby dostal do péče své dva synovce, umístěné v dětském domově, o něž se od svých osmnácti let obětavě staral. Snažil se jim nahradit nefunkční rodinu, v níž sám také vyrůstal. Jeho velkým snem, který se mu přes některé obtíže daří úspěšně naplňovat, je pomáhat znevýhodněným dětem, jimž osud nedopřál rodinné zázemí. Pořádá pro ně sportovní setkání a posiluje v nich sebedůvěru ve vlastní schopnosti i samostatnost.
Za sportovní výkony a za obdivuhodnou pomoc druhým, jíž věnuje téměř veškerý svůj čas, obdržel cenu mezinárodního olympijského výboru 2011 v kategorii Sport a společenská odpovědnost, národní cenu Fair Play 2017 a ocenění Filantrop 2017.

Zkušené, respektované novinářce Lence Vrtiškové Nejezchlebové se podařilo bez sentimentu či patosu, přesto citlivě a vnímavě vystihnout podstatu životního příběhu Tomáše Slavaty, který se v něm odhaluje stejně jako jeho sestry ve svých zpovědích, aby poskytli povzbuzení v odhodlání vypořádat se s vlastním osudem podobně zkoušených.

Grada Publishing  2018, 160 s.

Dana Vondrášková 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
69_vylet_2809-1906
konference-karvina04
okolo-msk2011-303
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.